Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yeni Güneş Lekesi AR3663 İki Güçlü Patlama Gerçekleştirdi

  Yeni Güneş Lekesi AR3663, iki güçlü patlama gerçekleştirerek yüksek enerjili güneş rüzgarları ve manyetik fırtınalar oluşturdu. Güneşin dinamik ve etkileyici doğasını keşfedin!

  Yeni Güneş Lekesi AR3663,

  Yeni ortaya çıkan AR3663 güneş lekesi bölgesi, altı saatlik arayla iki güçlü güneş patlaması gerçekleştirdi. İlk patlama dün gece 2 Mayıs tarihinde gerçekleşti ve güneşin en güçlü kategori patlaması olan X-sınıfı güneş patlamasını yaymasıyla meydana geldi. Bu patlama Avustralya, Japonya ve Çin’in büyük bölümünde kısa süreli radyo kesintilerine neden oldu. İkinci patlama ise bu sabah 3 Mayıs tarihinde gerçekleşti ve ikinci en güçlü kategori patlaması olan M sınıfı güneş patlamasının zirve yapmasıyla gerçekleşti.

  3 Ülkede Radyo Kesintisi Oluştu

  Spaceweather’ın haberine göre, X-patlamasından kısa bir süre sonra ABD Hava Kuvvetleri, “bir koronal kütle atımının ön kenarındaki şoklanmış gaz tarafından yayılan bir tür doğal radyo sinyali” olan Tip 2 güneş radyo patlamasını bildirdi. Bu durum Avustralya, Japonya ve Çin’de radyo kesintilerine neden oldu.

  Güneş Patlamaları ve Kategorileri

  Güneş patlamaları, Güneş’te aniden açığa çıkan büyük enerji patlamalarıdır. Patlama gücüne ve etkisine göre A, B, C, M ve X olmak üzere 5 kategoriye ayrılırlar. M ve X sınıfı patlamalar en tehlikeli olanlardır. Güneş patlamaları, Dünya’daki radyo iletişimi ve elektrik şebekeleri üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve 11 yıllık bir döngüye sahiptir.