Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Rusya ve Çin Uzayda İş Birliğini Güçlendiriyor

  Rusya ve Çin, uzay araştırmalarında iş birliğini artırarak uzay keşiflerinde güçlerini birleştiriyor. Uzaydaki bilimsel keşifler ve uzay teknolojileri alanındaki ortak projeleriyle öne çıkıyorlar.

  Rusya ve Çin, uzay

  Rusya’ya ait RIA haber ajansının haberine göre, Rusya ve Çin uzayda iş birliklerini geliştirme kararı aldı. Bu kapsamda Rusya, Çin ile ortak Ay istasyonu için nükleer güçle çalışan ünite geliştirmeye başladı.

  Rusya Uzay Ajansı Tarafından Yapılan Açıklama

  Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuriy Borisov, daha önce Rusya ile Çin’in 2033-2035 yılları arasında Ay’da bir nükleer enerji ünitesi kurmayı planladığını açıklamıştı. Borisov, Rusya ve Çin’in bir Ay programı üzerinde ortaklaşa çalıştıklarını ve Moskova’nın “nükleer uzay enerjisi” konusundaki uzmanlığıyla bu projeye katkıda bulunabileceğini dile getirmişti.

  Rus ve Çinli Uzmanların Görüşleri

  Rus ve Çinli uzmanlar, Ay’da kalıcı bir üs kurmak için güneş enerjisinin yetersiz olacağını ve bu nedenle nükleer güçle çalışan istasyonların öneminin arttığını belirtiyorlar.

  Çin’in Ay Görevi

  Çin, geçtiğimiz günlerde Ay’ın karanlık yüzünü incelemek üzere yaklaşık iki aylık bir görev için Ay’a inecek olan mürettebatsız bir uzay aracı fırlattı. “Chang’e-6” isimli misyon, Çin’i Ay’ın “karanlık” tarafından örnek alan ilk ülke olma yolunda ilerliyor.