Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Meta’nın 2024 Yılı İlk Çeyrek Tehdit Raporu ve İsrail Merkezli Koordineli Özgün Olmayan Davranış Ağı

  Meta’nın 2024 yılı ilk çeyreğine ait tehdit raporu, İsrail merkezli koordineli özgün olmayan davranış ağını detaylı bir şekilde analiz ediyor. Güvenlik uzmanları için önemli bir kaynak.

  Meta'nın 2024 yılı ilk

  Meta’nın 2024 Yılı İlk Çeyrek Tehdit Raporu

  Meta’nın yayımladığı 2024’ün ilk çeyreğine dair tehdit raporunda, aralarında Bangladeş, Çin, Hırvatistan, İran ve Rusya’nın bulunduğu ülkelerde sekteye uğratılan gizli etki kampanyalarına ilişkin bilgiler paylaşıldı. Rapor, bu kampanyaların genellikle hedef kitle oluşturma aşamalarında tespit edilip kaldırıldığına vurgu yapmaktadır.

  İsrail Merkezli “Koordineli Özgün Olmayan Davranış” Ağı

  Raporda, İsrail merkezli bir “koordineli özgün olmayan davranış” ağının ortaya çıktığı belirtilmiştir. Bu ağın medya kuruluşları ve tanınmış kişilerin sayfaları altında muhtemelen yapay zeka tarafından oluşturulmuş yorumlar yayınladığına dikkat çekilmiştir. Yayınlanan yorumlar genellikle “propaganda” olarak nitelenmiş ve eleştirel yanıtlar almıştır.

  Raporda, İsrail’den 510 Facebook hesabı, 11 sayfa ve bir grup ile Instagram’daki 32 hesabın şirket politikasını ihlal ettikleri gerekçesiyle kaldırıldığı açıklanmıştır. Ağın özellikle ABD ve Kanada’daki kitleleri hedef aldığı belirtilmiştir.

  Raporda, bu ağın uluslararası ve yerel medya kuruluşları ile ABD’li kongre üyeleri gibi siyasi ve tanınmış kişilerin Facebook sayfalarına yorum yaptığına dikkat çekilmiştir. Yapılan yorumların bazılarının yapay zeka tarafından oluşturulduğu değerlendirilmiştir.

  Ağın Hedefleri ve STOIC Bağlantısı

  Raporda, bu ağa ait hesapların, hedef olarak belirlenen ülkelerdeki yerel halkı taklit ettiği belirtilmiştir. Hesaplar genellikle Gazze’deki duruma ilişkin İngilizce paylaşımlar yaparken, İsrail’in askeri eylemlerine övgü ve “kampüs antisemitizmi” konularına odaklandığı ifade edilmiştir.

  Ağın arkasındaki kişilerin kimliklerini ve koordinatlarını gizlemeye çalıştığı vurgulanmıştır. Meta’nın, Tel Aviv merkezli “siyasi pazarlama ve ticari istihbarat” firması STOIC ile bağlantılar bulduğu belirtilmiştir.