Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Evrenin En Yaşlı Yıldızları

  Evrenin en yaşlı yıldızları hakkında ilginç bilgiler ve keşifler. Astronomi tutkunları için keyifli bir içerik. Evrenin derinliklerindeki sırları keşfedin!

  Evrenin en yaşlı yıldızları

  Evrenin en yaşlı yıldızlarından üçü Samanyolu Galaksisi’nin çevresinde bulundu. Neredeyse evren kadar yaşlı olan bu yıldızlar, Dünya’ya da yakın.

  MIT Araştırmasıyla Keşfedildi

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacı ve öğrenciler, evrenin en yaşlı yıldızlarından üçünün Samanyolu Galaksisi’nin çevresinde olduğunu buldu.

  Yıldızlar Nasıl Oluştu?

  Bilim insanları, bu yıldızların bir zamanlar kendi küçük, ilkel galaksileri olduğuna ve daha sonra hala büyüyen Samanyolu tarafından emildiğine inanıyor. İlk yıldızların, yaklaşık 13,8 milyar yaşındaki evren 100 milyon yaşındayken ortaya çıktığı düşünülüyor. Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde keşfedilen üç yıldızın 12 ila 13 milyar yaşında olduğu sonucuna vardı.

  DÜNYA’YA ÇOK YAKIN: Bu yıldızlar, Dünya’ya 30 bin ışık yılı uzakta bulunduğundan nispeten yakın kabul ediliyor. Yıldızlar, araştırma ekibinin bu tür eski yıldızlardan daha fazla olabileceğinden şüphelendiği Samanyolu’nun eteklerinde daire çiziyorlar. Bilim insanları ayrıca bu yaşlı yıldızların, Samanyolu’ndaki diğer yıldızların tersi yönünde hareket ettiğini fark etti. Araştırmacılar bunun, üç gökcisminin başka galaksilerden gelmesinden kaynaklandığına inanıyor.

  TERS YÖNDE HAREKET EDEN 65 YILDIZ DAHA VAR: Hem barındırdıkları metal miktarı hem de ters yönde hareket etmelerinden dolayı yıldızların bir zamanlar cüce galaksilerin parçası olduğu düşünülüyor. Samanyolu’na rastgele açılarla giren cüce galaksiler, arkalarında bu üç yıldızı bırakmış olabilir. Araştırmacılar, Samanyolu’nun halesinde yine evren kadar yaşlı olabileceğine inandıkları ve akışın tersi yönde ilerliyor gibi görünen 65 yıldız daha buldu. Araştırmacılar Samanyolu’nda benzer özelliklere sahip yıldızları aramaya devam edecek.