Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ESA’nın Güneş’in Kabarık Koronasını Görüntüleyen Etkileyici Videosu

  ESA’nın Güneş’in Kabarık Koronasını Görüntüleyen etkileyici videosunu izleyin! Güneş yüzeyinin gizemli ve büyüleyici detaylarını keşfedin.

  ESA'nın Güneş'in Kabarık Koronasını

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Güneş’in yakından nasıl göründüğüne dair son derece etkileyici bir video yayınladı. Uzay Ajansı’nın Güneş Yörünge Aracı, Güneş’in alt atmosferinden çok daha sıcak olan dış koronasına geçişi görüntüledi. Bu görüntülerde saç benzeri yapılar, Güneş’in iç kısmından çıkan manyetik alan çizgilerini takip eden yüklü gazdan (plazma) oluştuğu görülebiliyor.

  En parlak bölgeler genellikle yaklaşık bir milyon santigrat derece civarındayken, daha soğuk malzeme radyasyonu emdiği için karanlık olarak görünüyor. ESA’nın Güneş Yörünge Aracı’nda bulunan Extreme Ultraviolet Imager (EUI) aracı tarafından 27 Eylül 2023 tarihinde çekilen bu video, Güneş’i etkileyici bir yakın mesafeden gösteriyor.

  Ayrıca, bu videonun çekildiği gün NASA’nın Parker Solar Probe adlı uzay aracının Güneş yüzeyinden sadece 7,26 milyon km uzaklıkta olduğu kaydedildi. Güneş’in kabarık koronasını en ince ayrıntısına kadar gösteren bu video, uzayın derinliklerindeki sırlara daha da yaklaşmamızı sağlıyor.