Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çinli Bilim İnsanları Mars Benzeri Koşullara Dayanabilen Yosunu Keşfetti

  Çinli bilim insanları, Mars benzeri ekstrem koşullara dayanabilen bir yosunu keşfetti! Yosun, uzay araştırmaları ve yaşamın sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor.

  Çinli bilim insanları, Mars

  Çinli bilim insanları, Antarktika ve Mojave Çölü gibi zorlu bölgelerde bulunan Syntrichia caninervis adlı yosun türünün, kuraklık, yüksek radyasyon seviyeleri ve aşırı soğuk gibi Mars benzeri koşullara dayanabildiğini keşfettiler. Bu keşif, yosunların Mars yüzeyinde bitki yetiştirme potansiyeline sahip olabileceğini gösteriyor.

  -196 Dereceye Kadar Dayanabilen Yosun

  Araştırmacılar, yosunun -196 dereceye kadar ve yüksek seviyelerde gama radyasyonuna da dayanabildiğini ortaya koydu. Yapılan çalışmada, yosunlar önce -80 derecede 5 yıla kadar, daha sonra da -196 derecede 30 güne kadar tutuldu. Donan bitkiler, çözündükten sonra eski hallerine geri dönebildi. Ayrıca, kurutulmuş yosunların dondurulmadan daha hızlı şekilde toparlanabildiği de belirlendi.

  Umut Verici Bir Buluş

  Villanova Üniversitesi’nden Prof. Edward Guinan, yosunların Mars’ta yetiştirilebilmesi için suya ihtiyaç duyulacağını belirtse de bu keşfin umut verici olduğunu vurguluyor. Prof. Guinan, “Önümüzde uzun bir yol var” dese de bu mütevazı çöl yosununun, gelecekte insanların yaşayabileceği Mars bölgelerini yeşillendirmek için umut verici bir adım olduğunu ifade ediyor.