Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’nin Ekonomik ve Barış Durumu: 2024 Raporu Analizi

  Türkiye’nin ekonomik ve barış durumu 2024 raporu analizi ile ilgili güncel bilgileri ve değerlendirmeleri bulabileceğiniz detaylı bir içerik. Türkiye’nin geleceğine yönelik öngörüler ve analizler bu raporda yer alıyor.

  Türkiye'nin ekonomik ve barış

  Özlem ERMİŞ BEYHAN

  Ekonomi ve Barış Enstitüsü (Institute of Economics and Peace- IEP) tarafından yayımlanan 2024 raporuna göre, şiddetin Türkiye ekonomisine olan etkisi 2023 yılında 278.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu şiddetin ekonomiye maliyeti ise 156.6 milyar dolar olarak hesaplandı. Ayrıca, şiddetin kişi başına ekonomik etkisi Türkiye için 3 bin 241 dolar olarak belirlendi. IEP’nin ekonomik etki modeli, aile içi şiddetten suçun işletmelere maliyetine, hane halkının güvenlik ve güvenlik için yaptığı harcamalardan çatışma ve şiddetin yayılma etkilerine kadar 18 farklı göstergeyi ele alıyor.

  Dünya Barış Ligi’nde Avrupa’da Son Sıradayız

  Rapora göre Türkiye, Global Barış Endeksi’nde Avrupa’da 36. sırada ve son sırada yer alırken, global sıralamada ise geçen yıla göre 0.019 puan düşüşle 139. sırada bulunuyor. Bu durum, Türkiye’nin 2008’den bu yana bu listede aldığı en düşük sıralama olarak kayda geçmiştir. Türkiye’nin sıralamadaki konumunu etkileyen faktörler arasında silahlanmanın yanı sıra silah ihracatındaki artışın da önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Raporda, “Türkiye dünyanın en çok orta güçte silah ihraç eden ülkesi haline gelmiştir” ifadesi kullanılmıştır. Rapora göre, şiddetten en yüksek zarara Ukrayna, Afganistan ve Kuzey Kore maruz kalmıştır.