Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’nin Arıcılık Potansiyeli ve Önemi

  Türkiye’nin arıcılık potansiyeli ve önemi hakkında detaylı bilgiler. Türkiye’nin arıcılık sektöründeki yeri ve geleceği inceleniyor. Arıcılığın Türkiye ekonomisine katkılarına dair önemli veriler bu içerikte yer alıyor.

  Türkiye'nin arıcılık potansiyeli ve

  Türkiye’nin Arıcılık Potansiyeli

  Türkiye, coğrafi konumu ve biyoçeşitliliği sayesinde dünya ballı bitkiler florasının yüzde 75’ine sahiptir. Ülke, bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer almakta olup, dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90’ı Türkiye’de gerçekleşmektedir.

  Türkiye Arıcılık Haritası ve Önemi

  Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan Türkiye Arıcılık Haritası, arıcılar için önemli bir dijital rehber olarak hizmet vermektedir. Harita, arıcılıkla ilgili geniş bir veri ve bilgi yelpazesini içermektedir.

  Bal Üretimindeki Artış

  2023 verilerine göre Türkiye’de 9,2 milyon kovan bulunmaktadır ve yıllık bal üretimi 115 bin ton seviyesindedir. Bal üretimi, Bakanlık projeleri sayesinde %54 artmış olup, arılı kovan sayısı da %122 artarak 9,2 milyona yükselmiştir.

  Güncellenen Verilere Göre Türkiye Arıcılık Haritası

  2023’te güncellenen Türkiye Arıcılık Haritası, bal ormanı sayısının 796 olduğunu ve ülke genelinde 1 milyon 6 bin 183 kovan kapasiteli 95 bin 283 hektarlık 796 bal ormanına sahip olduğunu göstermektedir.