Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye Uzay Biliminde Yeni Bir Döneme Başlıyor

  Türkiye’nin uzay biliminde yeni bir döneme giriş yapıyor olmasıyla birlikte, ülke uzay teknolojilerindeki büyük gelişmelere hazırlanıyor. Detaylar için tıklayın.

  Türkiye'nin uzay biliminde yeni

  Nagihan KALSIN: Türkiye Uzay Biliminde Yeni Bir Döneme Başlıyor

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin astronotları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile birlikte “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” konulu basın toplantısı düzenledi. Kacır, Türkiye için uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönemin başladığını vurgulayarak, “Sırada diğer astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu bulunuyor” dedi.

  Atasever’in Yörünge Altı Araştırma Uçuşu Detayları

  Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunun 8 Haziran 2024’te Virgin Galactic’in ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleştirileceğini açıklayan Kacır, bu uçuşta astronotumuzu taşıyacak ‘VSS Unity’ yörünge altı aracının bir taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin fitlik yüksekliğe erişeceğini ve ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşacağını belirtti.

  Deneyler ve Kazanımlar

  Kacır, Atasever’in farklı disiplinlerde gerçekleştireceği deneylerin, bilim insanlarının araştırmalarına önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti. 3 dakikalık serbest düşme fazında mikro yerçekimi ortamında gerçekleştirilecek deneyler arasında biyolojik moleküllerden gen analizlerine, metabolizma değişimlerinden baskılayıcı hücrelere kadar çeşitli konular bulunacak.

  İkinci Astronotun Uzay Deneyimi

  Kacır, “Alper Gezeravcı’nın görevini başarıyla tamamladığını ve Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunu gerçekleştirmesinin ilave bir maliyet oluşturmayacağını” belirtti. Her iki astronotun da temel astronot eğitimini aldığını ve bu deneyimlerin Türkiye için önemli bir adım olduğunu vurguladı.