Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Turizm Sektöründe 2021 Değerlendirmesi

  2021 yılı turizm sektörü için bir değerlendirme yapılıyor. Pandemi etkileri, sektördeki değişiklikler ve gelecek projeksiyonları hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

  2021 yılı turizm sektörü

  Hamide HANGÜL

  Bu yıl turizm sektöründe 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir beklentisiyle hareket eden Jolly Tur’un Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, nisan ve mayıs aylarının sektör için iyi geçtiğini belirtti. Haziran ayında ise Türk tatilcilerin etkili olduğunu vurgulayan Vardar, “Bayram tatilinde Türk tatilcilerin Güney, Ege ve Akdeniz’deki otelleri doldurduğunu gözlemledik. Kendi organizasyonlarımızın 3-4 katı otellerde Türk misafir satışı gerçekleştirdik. Bayram tatilini Türk tatilciler kurtardı diyebiliriz” şeklinde konuştu. Turist sayısında %30, cirolarda ise %120 artış olduğunu belirten Vardar, “Yıl sonunu %100’ün üzerinde ciro artışıyla kapatmayı hedefliyoruz. İlerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz” dedi.

  Anadolu’da Kültür Turlarına Talep

  Tatilin bir lüks değil, ihtiyaç olduğunu vurgulayan Vardar, posta maliyetlerindeki artış nedeniyle bankalarla anlaşmalar yaptıklarını ve misafirlere yansıtmamaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca lüks standartlarda tatil imkanı sunan 36 otelle yeni anlaşmalar yaptıklarını açıklayan Vardar, kültür turlarının önemine dikkat çekerek, “Japonya’dan Kapadokya bölgesine talep var. Karadeniz’de de kültür turlarında hareketlilik gözlemliyoruz. Anadolu’da kültür turlarının gelişeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

  10 Bin Kişi Vize Randevusu Bekliyor

  Yurt içinde fiyat artışlarının yurt dışı talebini artırdığını belirten Vardar, en önemli sorunun vize olduğunu vurgulayarak, “Vize randevularında yaşanan sıkıntılar nedeniyle ciddi iptallerle karşılaşıyoruz. Türk vatandaşlarının vize randevusu alamama sıkıntısı var. 10 binin üzerinde vize randevusu bekleyen müşterilerimiz bulunuyor” dedi.

  Maliyetler Fiyatlara Yansıtılmıyor

  Otel maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken Vardar, maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmadığını belirtti. Geçen yıl 4 bin TL olan bir tesisin bu yıl 6-6.500 TL seviyelerinde olduğunu ancak maliyet artışları göz önüne alındığında fiyatların 8-8.500 TL olması gerektiğini ifade etti. Enflasyon muhasebesine geçtiklerini açıklayan Vardar, “Stok maliyetimiz olmadığı için olumsuz bir durumla karşılaşmıyoruz” şeklinde konuştu.

  Vize Sıkıntısı Vizesiz Turlara Talebi Artırdı

  Vize randevularındaki sıkıntı nedeniyle vizesiz turlara yönelimin arttığını belirten Vardar, “Yunanistan adalarına, Balkanlara, Mısır’a ve Uzakdoğu’ya ciddi talep var. Türk Cumhuriyetleri ile de çalışmalarımız bulunuyor. Vizesiz tur seçeneklerini artırıyoruz” dedi.

  Harç Pulu Maliyetine Tur Satıyoruz

  Yurt dışında Selanik turunu 79 euroya sattıklarını belirten Vardar, “Harç pulu maliyetine turlar satıyoruz. Misafirlerimiz için sorumluluk almamız gerektiğini düşünüyoruz. Harç pulunun tur fiyatını etkilemesini doğru bulmuyoruz” şeklinde açıklama yaptı.