Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Seri Numaralı ve Karekodlu Plaka Uygulaması

  Seri numaralı ve karekodlu plaka uygulaması ile araç plakalarınızı daha güvenli ve kolay bir şekilde yönetin. Araçların takibi ve kontrolü artık daha pratik hale geliyor.

  Seri numaralı ve karekodlu

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren karekodlu ve seri numaralı plaka uygulamasının başladığını duyurdu. Plakalara kimlik numarası verilerek sahte plakaların önlenmesi amaçlanmıştır. Yaklaşık 1 milyon aracın karekodlu plakaya geçtiği belirtilmiştir.

  İnternetten ve Sosyal Medyadan Satılan Plakalar

  Palandöken, plakaların internet üzerinden satılmadığını vurgulayarak, sahte karekod basılarak yapılan plaka satışlarının yasal olmadığını belirtti. Vatandaşların yetkisiz kişilerden plaka almak yerine yetkilendirilmiş meslek odalarından plaka almaları gerektiğini ifade etti.

  Sahte Plaka Cezaları

  Sahte plaka kullananlara 32.170 TL para cezası uygulandığını belirten Palandöken, ayrıca araçların trafikten geçici olarak men edildiğini ve araç sahiplerinin hapis cezasıyla karşı karşıya kaldığını açıkladı. Bu nedenle halkın sahte plaka konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.