Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışlarındaki Gelişmeler

  Otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki güncel gelişmeleri takip edin. Sektördeki son trendler, pazar analizleri ve rakip karşılaştırmaları hakkında detaylı bilgiler burada!

  Otomobil ve hafif ticari

  Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı

  Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, ülke genelinde ocak-nisan döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam satışı geçen yıla göre %11,3 artarak 371.438 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları %16,62 artarken, hafif ticari araç satışları %5,2 azaldı.

  Otomobil Pazarında Yakıt Türleri

  Türkiye otomobil pazarında benzinli otomobiller 192.786 adetle birinci sırada yer alırken, hibrit otomobiller 43.845 adetle ikinci sırada bulunmaktadır. Dizel otomobil satışları 32.676, otogazlı otomobil satışları 2.428 adet olarak kaydedildi. Sadece elektrikle çalışan tam elektrikli otomobil satışları ise 20.255 adet oldu.

  Elektrikli Araç Satışları ve Pazar Payı

  Tam elektrikli otomobillerin satışları geçen yıla göre %273 artarak 23.102 adete yükseldi. Elektrikli otomobillerin toplam pazar içindeki payı %6,9’a ulaştı. Hibrit otomobillerin pazar payı ise %14,9’a yükseldi.

  Dizel ve Otogazlı Araç Satışlarında Düşüş Devam Ediyor

  Nisan sonu itibarıyla benzinli otomobil satışlarında %14,1 artış gözlenirken, dizel araçlarda %27,3 ve otogazlı araçlarda %26,5 düşüş yaşandı. Dizel otomobil satışlarındaki azalışın nedeni, global üreticilerin dizel araç üretimini sonlandırması olarak belirtiliyor.

  Not: Uzatılmış menzil otomobiller, elektrikli araçlar kategorisine dahil edilmektedir.