Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  NASA’nın 55 Cancri e Keşfi

  NASA’nın 55 Cancri e gezegenini keşfetmesi, bilim dünyasında heyecan yaratıyor. Bu sıcak ve volkanik gezegen, ilginç özellikleriyle dikkat çekiyor. Detaylar için tıklayın!

  NASA'nın 55 Cancri e

  NASA, Yengeç Takımyıldızı’nda bulunan Güneş benzeri yıldız “55 Cancri”nin yörüngesindeki 5 gezegenden biri olan “55 Cancri e” adlı ötegezegeni keşfetti. Bu gezegen Dünya’dan 41 ışık yılı uzaklıkta konumlanmaktadır.

  Gezegenin Özellikleri

  “55 Cancri e”, Güneş Sistemi’ndeki kayalık gezegenlere benzeyen bir “Süper Dünya” olarak sınıflandırılmaktadır. Yıldıza olan uzaklığı sebebiyle gezegenin yüzeyinin erimiş ve köpüren magmadan oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıca gezegenin yüzeyinin sıcaklığının 2 milyon 253 bin kilometrelik uzaklığa rağmen oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.

  Gezegenin Atmosferi

  “55 Cancri e”nin atmosferinin oksijen, nitrojen ve karbondioksitten oluştuğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, gezegende silikon, demir, alüminyum ve kalsiyum gibi elementler açısından zengin, buharlaşmış ince bir kaya örtüsü bulunabileceğini ifade etmektedir.

  Yüzeyin Özellikleri

  Gezegenin yüzeyinin sadece bir tarafının yıldıza dönük olduğu ve bu durumun gezegenin tek tarafında sürekli gündüz diğer tarafında ise gece yaşanmasına sebep olduğu belirtilmektedir. Ayrıca gezegenin yüzeyinin nispeten soğuk olduğu ve atmosferin incelenmesi sonucunda karbonmonoksit veya karbondioksit içerebileceği öngörülmektedir.

  Araştırmanın Sonuçları

  Araştırmacılar, “55 Cancri e”yi kaplayan gazların, gezegenin ilk atmosferi olmadığını, yıldızdan gelen sıcaklık ve yoğun radyasyon nedeniyle ilk atmosferin yok olduğunu, mevcut atmosferin magma okyanusu tarafından sürekli yenilenen ikincil bir atmosfer olduğunu değerlendiriyor. Bu keşif, Dünya, Venüs ve Mars’ın erken dönem koşullarına dair bilgilere ışık tutabilecek önemli veriler sunmaktadır.