Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Nagihan KALSIN: Yapay Zeka Alanında Türkiye’nin Öncü Adımları

  Türkiye’nin yapay zeka alanındaki öncü adımlarını takip edin! Nagihan KALSIN ile yapay zeka dünyasında neler oluyor, neler değişiyor keşfedin.

  Türkiye'nin yapay zeka alanındaki

  Nagihan KALSIN, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye hedefleri doğrultusunda ulusal yapay zekâ stratejisini adım adım hayata geçirirken, nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Dijital Devlet Akademisi kurulacak. Ayrıca, yapay zekâ tehditlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kurgu üzerinde çalışıldığı belirtildi.

  Yapay Zeka Stratejisinin Sektörlere Etkileri ve Hedeflenen Projeler

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Birim Müdürü Dr. Atilla Aydın, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nda düzenlenen 7. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde yaptığı sunumda, 2021 yılında yayınlanan Yapay Zeka Strateji Belgesi ile yapay zekâ alanında yapısal dönüşümleri hazırlayacak sistemin kurulacağını açıkladı. Aydın ayrıca, yapay zekâ ilkeleri çerçevesinde güvenilir yapay zekâ damgası verilmesi için Türk Standardları Enstitüsü (TSE) koordinesinde bir ön belgelendirme süreci olacağını ve yapay zekâ risk haritası oluşturulacağını belirtti.

  • Yapay zekâyla hastaların tıbbi geçmişlerinin analiz edilerek olası teşhisler ve tedavi yöntemleri önerilmesi projesi
  • Biometrik ölçüm verilerinin analiz edilerek potansiyel sporcuların belirlenmesi projesi
  • Okul terk durumu olan öğrencilerin tahmin edilmesi amacıyla erken uyarı sistemi projesi
  • Vergi kaçakçılığı ve hatalı beyannamelerin tespit edilmesi projesi
  • Stratejik tarım ürünlerinde ürün deseni tespiti ve rekolte tahmini projesi

  Dijital Devlet Akademisi ve İnsan Kaynağı Geliştirme Çalışmaları

  Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi bünyesinde yapay zekâ çalışmalarını içeren bir insan kaynağı yetenek havuzu oluşturulmaya başlandığını belirten Aydın, yapay zekâ öğrenme ve insan kaynağı geliştirme çabalarının artacağını ve bu doğrultuda Dijital Devlet Akademisi’nin kurulacağını söyledi. Akademinin üniversite bölümü olmadığını, tamamen gelişim odaklı bir merkez olacağını vurguladı.