Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Limak Çimento, Türk Sanayisine Öncülük Ediyor

  Limak Çimento, Türk sanayisine liderlik ederek inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı çözümler sunmaktadır. Çimento sektöründe öncü bir marka olarak geleceğe yön veriyor.

  Limak Çimento, Türk sanayisine

  Türkiye’nin çimento pazarında lider konumda olan Limak Çimento, karbonsuzlaştırma yol haritası hedefleri doğrultusunda Türk sanayisine öncülük edecek çalışmalarını sürdürüyor. Düşük karbonlu yakıt ve yenilenebilir enerji kullanımına odaklanarak yatırım ve ARGE faaliyetlerini sürdüren Limak Çimento, endüstri ve sağlık sektörüne yönelik gazlar, teknolojiler ve hizmetler alanında dünya lideri olan Air Liquide ile stratejik bir iş birliği başlattı.

  Türkiye Çimento Sektöründe Bir İlk

  Limak Çimento’nun Polatlı Anka fabrikasında gerçekleştirilen test aşamasında, hidrojen karışımlı yakıt çimento döner fırınında başarıyla test edildi. Proje kapsamında Air Liquide tarafından sağlanan ‘gri hidrojen’ kullanılarak Türkiye’de ilk kez hidrojen karışımlı yüzde 50 iklim-nötr bir yakıt karışımı test edildi. Uygulama aynı zamanda çimento döner fırın ana brülörü yerine giriş yanma odasına hidrojen içerikli karbon nötr yakıt beslemesi yönü ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

  2050 Hedeflerine Doğru Büyük Adım

  Proje, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nda yer alan çimento sektörünün 2050 net sıfır hedefine ulaşmasında önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Limak Anka Çimento Fabrikası’nda kalıcı olarak kullanıldığında, yıllık 180 bin ton karbon emisyonu azaltımı sağlanacak. Limak Çimento’nun tüm fabrikalarında iklim nötr yakıtların kullanımı hayata geçirildiğinde ise yıllık 700 bin ton karbondioksit (CO2) azaltımı hedefleniyor.

  Limak Çimento Global CEO’su Erkam Kocakerim’den Açıklama

  Erkam Kocakerim: “Bu yatırımın amacı, çimento fırınlarımızda hidrojenin güvenli ve etkin kullanım teknolojilerini deneyimlemek ve alternatif yakıt ikame oranını artırmak. Toplamda 7 entegre çimento fabrikamızdaki fırınları 2030 ila 2035 yılları arasında net sıfır yakıt karışımı ile çalıştırmayı hedefliyoruz. Bu denemenin, Türkiye çimento sektöründe ilk olması bakımından büyük önem taşıdığına ve ortaya çıkan olumlu sonuçlarının ülkemizde hidrojen ekosisteminin hızla gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

  Air Liquide Genel Müdürü Souhel Bousta’dan Açıklama

  Souhel Bousta: “Limak Çimento’nun dekarbonizasyon yolculuğuna eşlik etmekten memnuniyet duyuyoruz. Hidrojen, enerji ve sanayinin dönüşümünde kilit bir rol oynayacak. Bu tür iş birlikleri, hidrojen ekosisteminin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.”