Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İzmirborçağı: Endemik Bir Bitki Türünün Keşfi

  İzmir’de keşfedilen izmirborçağı bitkisi, endemik bir tür olarak doğal yaşamda özgün bir konuma sahiptir. Bu keşif, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği ve bitki bilimine önemli bir katkı sunmaktadır.

  İzmir'de keşfedilen izmirborçağı bitkisi,

  Keşfi yapıp literatüre kazandıran merkezin müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım, bölgede 2012-2023 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında yeni bir popülasyon tespit ettiklerini aktardı.

  Keşfedilen bitkinin herhangi bir kategoriyle benzeşmediğinin görüldüğünü aktaran Yıldırım, şunları kaydetti: “Chamaecytisus cinsinin dünya genelinde kabul edilen 43 türü bulunuyor. Türkiye’de bu cins altında 10 tür var. Bunların 4’ü endemik. İzmirborçağının keşfiyle bu sayı 11’e çıkmış ve endemik sayısı da 5’e yükselmiştir. İzmirborçağı, İzmir’in Menderes ilçe sınırlarında yayılış gösteren lokal endemik bir türdür. Volkanik kökenli kayalık arazilerde, maki içlerinde yayılış göstermektedir. Yayılış yüksekliği deniz seviyesinden 245-315 metre rakımlardadır.”

  İzmirborçağı, yangın alanlarına yakınlığıyla tehlike altında

  Yıldırım, bitkinin yayılış gösterdiği alanın orman yangınlarına maruz kalan bir sahada bulunduğunu belirterek, “Ayrıca alanda yeni yol açma çalışmaları da popülasyon üzerine olumsuz etki yaratmaktadır. Tüm bu tehditler ve türün sınırlı dağılımı göz önüne alındığında tür, kritik tehlike altında olarak değerlendirilmektedir. Acilen tür koruma ve eylem planlarının yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.