Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İnşaat Malzemesi Sanayinde Üretimde Artış

  İnşaat malzemesi sanayinde üretimde artış konulu içerik, sektördeki son gelişmeleri ve artan üretim trendlerini ele alarak sektördeki potansiyeli ve fırsatları inceliyor.

  İnşaat malzemesi sanayinde üretimde

  Üretimde Artış Devam Ediyor

  Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlanan Nisan 2024 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi bu yılın şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,7 artış gösterdi. Yılın ilk 2 ayındaki üretim artışı da geçen yılın aynı dönemine göre %14,3 olarak gerçekleşti.

  Alt Sektörlerde Üretim Değişimleri

  Rapora göre, 2024 yılının ilk 2 ayında alt sektörler arasında farklı üretim gelişmeleri yaşandı. 17 alt sektörde üretim artarken, 5 alt sektörde üretim azaldı. Özellikle demir çelik çubuk profil, hazır beton, çimento ve inşaat camları gibi sektörlerde belirgin artışlar yaşandı.

  Kentsel Dönüşüm ve İnşaat Sektörü

  Raporda yer alan bilgilere göre, 2024 yılında kentsel dönüşüm faaliyetlerinin ivme kazanması bekleniyor. Deprem bölgesinde gerçekleştirilen konut inşaatlarının yanı sıra konut dışı binalar ve sosyal donatı inşaatları da devam ediyor. Yarısı Bizden kampanyasıyla kentsel dönüşümün hızlanması öngörülüyor.

  Ek olarak, hane halkının konutlarını yenileme eğiliminin arttığı ve bu durumun inşaat malzemesi sektörüne de olumlu yansımalarının olduğu belirtiliyor.

  Finansman maliyetlerinin yüksek olması ise inşaat sektöründe işleri sınırlayan en önemli unsur olarak gözlemleniyor. Bu durumun yılın geri kalanında talep seviyelerini etkilemesi ve ikinci çeyrekte sınırlanması bekleniyor.