Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Feke Köylüleri Kantaron Otu ile Şifaya Ulaşıyor

  Feke köylüleri geleneksel yöntemlerle kantaron otunu kullanarak şifalı bitkiyle tedavi oluyor. Doğal yöntemlerle sağlıklı yaşamın kapılarını aralıyorlar.

  Feke köylüleri geleneksel yöntemlerle

  Feke’de köylüler, doğal şifalı bitki kantaron otunu toplayarak doktorları olarak nitelendiriyor. Tapan bölgesindeki köyde, kadınlar kantaron toplayarak hem şifa dağıtıyor hem de ev ekonomisine katkı sağlıyor.

  Ankara’dan yazları memleketi Feke’ye gelen Ayşe Bilgiç, kantaron yağının doğadaki şifa kaynağı olduğunu belirterek, “Kantaron yağı ve çayını kullanıyoruz. Çiçek kısımlarını zeytin yağı ile 41 gün güneşte bekletip süzerek açık yaralarda kullanıyoruz. Mide sorunları için ise çayını tercih ediyoruz. İlaçların yan etkileri olabiliyor, ancak kantaron yağında doğadan gelen şifa olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

  Bölgede bu yıl kantaron yağını kadınlar için ekonomiye kazandırdıklarını ve kooperatif bünyesinde satışa sunduklarını belirten Hilal Köz, “Kantaron otu kooperatifimiz tarafından hasat edildi. Halk arasında şifa doktoru olarak bilinen kantaron, doğal ilaç olarak sıkça kullanılıyor” dedi.

  Köy sakinlerinden Belkız Özsoy ise, “Bizim köyümüzün doktoru kantaron. Her türlü ağrı ve yanıklarda bu bitkinin yağını tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.