Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Eurostat Verilerine Göre AB ve Türkiye’deki Şirketlerin Dijital Dönüşüm Performansı

  Eurostat verilerine göre AB ve Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşüm performansı inceleniyor. AB ve Türkiye’deki şirketlerin dijitalleşme durumu karşılaştırmalı olarak ele alınıyor.

  Eurostat verilerine göre AB

  Nihal KÖZ, Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın “Dijital Ekonomi ve Toplum İstatistikleri” raporuna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin bilişim teknolojileri kullanımı incelendi. Raporda, yapay zekâ teknolojileri, bulut bilişim hizmetleri, ERP yazılımları kullanımı gibi konular ele alındı.

  Yapay Zekâ Kullanımı ve İş Dünyası Performansı

  Eurostat verilerine göre AB genelinde yapay zekâ teknolojilerinden faydalanan şirketlerin oranı %8’e ulaştı. Büyük şirketler arasında ise bu oran %30’a yükseldi. Özellikle yapay zekânın ekonomiye katkısının 15.7 trilyon dolar olması öngörüldüğünde, büyük şirketlerin bu alana yatırım yapması önemli hale geliyor.

  Yapay Zekâ Kullanımında Öne Çıkan Ülkeler

  AB’de yapay zekâ kullanımında öne çıkan ülkeler arasında Danimarka, Finlandiya, Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Malta, Almanya, Slovenya, Avusturya ve İsveç yer alıyor. Bu ülkelerdeki şirketlerin %10’dan fazlası yapay zekâ teknolojilerinden faydalandı.

  Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlama

  Eurostat’ın verilerine göre AB’de sosyal medya kullanan şirketlerin oranı %61’e ulaştı. Büyük şirketlerin çoğunlukla Facebook ve Linkedin gibi ağları tercih ettiği görülürken, sosyal medya kullanımı pazarlama ve müşteri iletişimi açısından önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

  Malta, kurumsal sosyal medya kullanımında %87 ile öne çıkarken, Türkiye ise %40 oranıyla AB ülkeleri arasında Bulgaristan’ı geride bıraktı.

  Kaynak: Eurostat “Dijital Ekonomi ve Toplum İstatistikleri”