Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Enerji Tasarruflu Şeffaf Malzeme Geliştirildi

  Yenilikçi bir yaklaşımla geliştirilen enerji tasarruflu şeffaf malzeme, çevre dostu ve sürdürülebilir çözümler sunuyor. Detaylar için tıklayın!

  Yenilikçi bir yaklaşımla geliştirilen

  Başak Nur GÖKÇAM: Enerji Tasarruflu Şeffaf Malzeme Geliştirildi

  Başak Nur GÖKÇAM, küresel enerji tüketiminin yüzde 40’ını oluşturan binaların enerji maliyetlerinde tasarruf sağlayacak şeffaf bir malzeme geliştirildi. Bu inovasyon, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

  Malzemenin Yapısı ve Özellikleri

  Polimer bazlı Mikro Fotonik Çok Fonksiyonlu Meta Malzeme (PMMM), silikondan yapılmış mikroskobik piramitlerden oluşmaktadır. Bu tasarım sayesinde malzeme, yüksek şeffaflık seviyesini korurken ışık yayılımı, kendi kendini temizleme ve ışınımlı soğutma gibi önemli fonksiyonlara sahip olmaktadır. Üstelik, ışınımlı soğutma özelliği sayesinde pasif bir şekilde enerji tüketimini azaltmaktadır.

  Uygulama Alanları ve Etkileri

  Geliştirilen şeffaf malzemenin çatı ve duvarlarda kullanılması durumunda, iç mekanlarda aydınlık bir ortam sağlanırken mahremiyet de korunabilmektedir. Ayrıca seralarda kullanılması durumunda, fotosentez verimliliğinin artırılması ve klimaya olan bağımlılığın azaltılması gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu malzeme, çevre dostu bina inşaatı ve kentsel gelişim planlarında önemli bir rol oynayabilir.

  6 °C’lik soğutma elde edildi: Laboratuvarda ve gerçek dış koşullarda yapılan deneyler sonucunda, malzemenin ortam sıcaklığına göre 6 °C’lik bir soğutma sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca malzeme yüzde 95 oranında yüksek bir şeffaflık göstermektedir.