Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Dijital Tüketici Trendleri Araştırması 2023: Yapay Zeka ve Teknoloji Eğilimleri

  Dijital tüketici trendleri araştırması 2023 raporu, yapay zeka ve teknoloji eğilimlerini ele alıyor. Geleceğin tüketici alışkanlıklarını keşfedin ve sektördeki gelişmeleri takip edin.

  Dijital tüketici trendleri araştırması

  Yapay Zekânın Yaş Grupları Üzerindeki Etkisi

  Deloitte’nin 2023 Dijital Tüketici Trendleri Araştırması’na göre, yaş ilerledikçe üretken yapay zekâ kullanım oranı azalsa da sıklığı artıyor. 35-44 yaş aralığında %11 olan kullanım oranı, 45-55 yaş aralığında %16’ya yükseliyor.

  Yapay Zekâ Kullanım Alışkanlıkları ve Eğilimler

  Araştırmaya katılanların %62’si üretken yapay zekâ araçları hakkında bilgi sahibi. Bu araçları kullananların %40’ı iş amaçlı kullanırken, %57’si yoğun saatlerde kullanabilmek için ödeme yapmaya istekli.

  Akıllı Telefon Kullanımında Artış

  Ankete göre, tüketiciler artık akıllı telefonlarını farklı amaçlar için kullanmayı tercih ediyor. Ödeme yapma ve kimlik bilgilerini sağlama gibi beklentiler artarken, akıllı ev cihazları Türkiye’de yüksek ilgi görüyor.

  Abonelik Modelinde Değişim

  Pandemi sürecinde artan aboneliklerin 2023’te gerilemeye başladığı belirtiliyor. SVOD erişim oranının yüzde 72’ye düştüğü ve maliyet endişesinin abonelik iptallerinde etkili olduğu ifade ediliyor.

  İnternet Hızı ve Değişim Talebi

  Türkiye’deki kullanıcıların yaklaşık %80’i internet hızını takip ediyor. Yüksek hız talebi internet sağlayıcı ve mobil operatör değişimini teşvik ederken, tüketicilerin %45’i mevcut operatörünü 5G kapsamına göre değiştirebileceğini belirtiyor.