Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Deniz Yaşamını Çeken Ses Dalgaları: AIMS Araştırması

  Deniz yaşamını etkileyen ses dalgaları, AIMS Araştırması ile inceleniyor. Deniz canlıları ve ekosistemi üzerindeki etkileri araştırılıyor. Detaylar için tıklayın.

  Deniz yaşamını etkileyen ses

  AIMS: Deniz Yaşamını Çeken Ses Dalgaları

  ABC News’ün haberine göre Avustralya Tıbbi ve Klinik Bilim İnsanları Enstitüsü (AIMS), “Resif Şarkısı” adlı deneysel araştırma projesi kapsamında, ses dalgalarını kullanarak çevredeki deniz yaşamının dikkatini çekmeye çalışıyor. Avustralya’nın batısındaki Ningaloo Resifi ve Lizard Adası‘nın Büyük Set Resifleri‘nde 2021’den bu yana yapılan çalışmalar kapsamında, resiflerin zeminlerine ses dalgası yayan hoparlörler yerleştirildi.

  Ses Dalgaları ve Ekosistemi Canlandırma

  Mevsime ve ekosisteme uygun ses dalgaları kullanılıyor: Araştırmada, sağlıklı resif ekosistemlerinin ürettiği ses dalgaları, balık ve diğer deniz canlılarını küresel ısınma ve beşeri etmenlerden zarar görmüş resiflerde yaşamaya çekmek için kullanılıyor. Çalışmanın baş araştırmacısı Rohan Brooker, proje kapsamında bu hoparlörlerden mevsime ve ekosisteme uygun ses dalgaları yayınladıklarını belirtti. Bu çalışmayla resiflere mercanların büyümesine ve ekosistemin zenginleşmesine yardımcı olacak besinleri ve diğer organik maddeleri taşıyacak balık yavrularının gelmesini umuyorlar.

  Balıkların Davranışı ve Ses Dalgaları

  Balıklar beslenmek için ‘korolar’ oluşturuyor: Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Miles Parsons da sağlıklı bir resif ekosisteminin farklı ses dalgaları içerdiğini belirterek balıkların beslenme gibi faaliyetler için korolar oluşturduklarını aktardı. Su altını farklı seslerin olduğu mahallelere benzeten Parsons, “Kalabalık bir mahalle sağlıklı bir ortama işaret eder” dedi. Parsons ayrıca, sağlıklı resiflerin oluşturduğu seslerin balıklar tarafından orada yaşanıp yaşanmayacağına karar vermek için kullanıldığını açıkladı.

  Araştırmanın 2025’te sonuçlanması planlanıyor.