Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Coğrafi İşaretli Ürünlerin Kent Ekonomisine Katkısı ve Turistlerin İlgi Gösterdiği Ürünler

  Coğrafi işaretli ürünler, kent ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Aynı zamanda turistlerin ilgi gösterdiği bu ürünler, şehrin ekonomik büyümesine ve tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

  Coğrafi işaretli ürünler, kent

  Ahmet Hacıoğlu’dan Coğrafi İşaretli Ürünlerin Kent Ekonomisine Katkısı Hakkında Değerlendirme

  Ahmet Hacıoğlu, coğrafi işaret almış ürünlerin kent ekonomisine daha fazla katkı sağladığını belirtti. Tekirdağ köftesi, Çerkezmüsellim pabuç köftesi, salamura yaprağı, peynir helvası, Hayrabolu tatlısı, Velimeşe bozası, Karacakılavuz dokumaları, Malkara eski kaşarı, Seymen kavunu ve Tekirdağ soğanının kentin tescilli ürünleri olduğunu hatırlattı.

  Turistlerin Coğrafi İşaretli Ürünlere Olan İlgisi

  Coğrafi işaret almış ürünlerin turistlerin ilgisini daha fazla çektiğini vurgulayan Hacıoğlu, bilinçli turistlerin yemek seçimlerinde bu ürünlerin coğrafi işaretli olup olmadığına dikkat ettiklerini belirtti. Bu sebeple coğrafi işaretli ürünler diğerlerine göre daha fazla ilgi görüyor. Özellikle Tekirdağ köftesi, Çerkezmüsellim pabuç köftesi, peynir helvası, Hayrabolu tatlısı ve Velimeşe bozası turistler arasında büyük ilgi görüyor.

  Gastronomi Turizmine Yapılan Yatırımlar

  Son yıllarda turizmden en çok gelirin gastronomi turizminden elde edildiğini belirten Hacıoğlu, insanların artık daha fazla gastronomi deneyimine para harcadığını ifade etti. Gastronomi turizmine olan ilginin artması diğer turizm alanlarına da katkı sağlayacağını dile getiren Hacıoğlu, Tekirdağ’da 10 tescilli üründen 9’unun gastronomi kökenli olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, tescil sürecinde olan ve onay bekleyen 4 ürünlerinin de gastronomi kökenli olduğunu belirtti. Bu durumun Tekirdağ’ı bir gastronomi kenti haline getirme yolunda ilerlediğini sözlerine ekledi.