Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çin’den İthal Edilen Otomobillere İlave Gümrük Vergisi Kararı

  Çin’den ithal edilen otomobillere ilave gümrük vergisi kararıyla ilgili son gelişmeleri ve detayları öğrenin. Otomobil sektöründe yaşanan güncel değişiklikler burada.

  Çin'den ithal edilen otomobillere

  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Çin’den ithal edilen binek otomobillere yönelik ilave gümrük vergisi kararının dış ticaret dengesine olumlu katkı sunacağını belirterek, “Ülkeler yerli üretimin desteklenmesi ve yerli araçların pazar payının korunması için benzer düzenlemeler getiriyorlar. Yapılan düzenleme ülkemizde üretilen araçların rekabetçiliğini artıracak, yerli üretimi teşvik edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Çin’den İthal Edilen Otomobillere İlave Gümrük Vergisi Genişletildi

  Aynı zamanda Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı olan Çelik, Ticaret Bakanlığının, yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararına ilişkin, açıklamalarda bulundu.

  • Çelik, 8 Haziran 2024 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çin’den ithal edilen binek otomobiller için ilave gümrük vergisinin kapsamının genişletildiğini aktardı.
  • Mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık ilave gümrük vergisinin tüm yakıt tiplerindeki araçlar için uygulanacağını belirten Çelik, “Bu düzenlemenin öncelikle dış ticaret dengemize olumlu katkı sunacağını düşünüyoruz.

  Çin’den Artan Binek Otomobil İthalatı ve Dış Ticaret Dengesi

  Çin’den artan binek otomobil ithalatının dış ticaret dengesine olumsuz etki yaptığını vurgulayan Çelik, “Otomotiv endüstrisinde uzun bir aradan sonra 2023 yılında dış ticaret açığı vermiştik. Bunun temel nedenlerinden birisi de Çin’den artan binek otomobil ithalatımızdı. Çin’den binek otomobil ithalatımız 2021 yılında 111 milyon dolar, 2022 yılında 178 milyon dolarken 2023 yılında 1 milyar 264 milyon dolara yükselmiştir.” açıklamasında bulundu.

  • Çelik, düzenlemenin bir ay sonra devreye girmesiyle ithalat rakamlarının düşeceğini öngördüğünü belirtti.
  • ABD’nin Çin menşeli araçlara ilave gümrük vergisi uyguladığına işaret eden Çelik, benzer düzenlemelerin diğer ülkelerde de uygulanabileceğini ifade etti.