Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çekici: Türkiye Konut Piyasasında Sıkışıklık Var

  Türkiye’nin konut piyasasında çekici bir durum var mı? Bu içerikte Türkiye konut piyasasındaki sıkışıklığı detaylı şekilde ele alıyoruz. Gelişmeleri yakından takip edin.

  Türkiye'nin konut piyasasında çekici

  Çekici, Türkiye’nin konut piyasasının tıkanıklık yaşadığını belirtti. Avrupa’da en büyük pazar olmasına rağmen sektörün finansal açıdan sıkışmış durumda olduğunu vurgulayan Çekici, konuta talebin canlı olduğunu ancak fiyatlanan arz ile talebin bir türlü buluşamadığını ifade etti. Çekici, bu durumun arz yönlü ciddi bir konut krizine yol açabileceğini dile getirdi.

  Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF)

  Çekici, gelişmiş ülkelerdeki benzer enstrümanların Türkiye’de de hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun konut üretimine ve kentsel dönüşüm süreçlerine katkı sağlayacağını ifade eden Çekici, 2024 sonuna kadar GYF sayısının 200’ün üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi. 2022 ve 2023 yıllarının GYF’ler açısından büyüme dönemi olduğunu belirten Çekici, 2023 yılı sonunda ihraç belgesi onaylanmış GYF sayısının 134’e ulaştığını aktardı.

  GYF Pazarında Büyüme

  Çekici’nin verdiği bilgilere göre, Türkiye’deki GYF sayısı ve büyüklüğü artmaya devam ediyor. Şu anda toplam 142 gayrimenkul yatırım fonu bulunduğunu belirten Çekici, GYF pazarının büyüklüğünün her çeyrekte pozitif yönde arttığını söyledi. 2024’ün ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında GYF pazarının yüzde 121,7 büyüyerek 75,8 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.

  GYF’lerin Sektöre Katkısı

  Çekici, GYF’lerin gayrimenkul sektöründe likiditenin artırılmasında önemli rol oynadığını belirtti. Ayrıca, proje gayrimenkul yatırım fonlarının kentsel dönüşüm ve konut üretimine katkı sağlayarak daralan piyasaya can suyu olacağını dile getirdi. Çekici, sektördeki kurumsallaşma sürecinin olumlu etkileneceğini ve fiyat ile güven disiplininin oluşmasına destek olacağını ifade etti.