Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Balık Çiftlikleri ve Turizm Üzerine Tartışmalar

  Balık çiftlikleri ve turizm konusunda yaşanan tartışmaları inceleyen bu içerik, sektördeki gelişmeleri ve çevresel etkileri ele alarak bilgi sunmaktadır. Türkiye’nin balık çiftlikleri turizmi üzerindeki etkileri analiz edilmektedir.

  Balık çiftlikleri ve turizm

  Fahriye Kutlay Şenyurt: Balık Çiftlikleri ve Turizm

  Balık çiftliklerinin turizme zarar verdiği gerekçesiyle, Balıkesir-Edremit’ten ‘mecburi yer değişikliği’ kapsamında Mersin’in Silifke ve Aydıncık sahillerine kurulmasına yönelik tepkiler sürüyor. Çevre etkileşim değerlendirme (ÇED) raporuna göre, balık çiftliklerinin Mersin sahillerinde kurulmasının uygun olmadığı, yapıldığı takdirde ileride önlenmesi mümkün olmayan sorunlara neden olacağı belirtiliyor ve ÇED sürecinin iptal edilmesi isteniyor.

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: “Mersin, kuş uçuşu 320 kilometre sahile sahip bir deniz kentidir. Doğal olarak böyle bir kente turizm yatırımları beklerken başka bölgelerde düşünülüp ve projelendirilen ancak bölge halkının karşı çıkmasıyla balık çiftlikleri yatırımlarının Mersin’e yapılmasını uygun bulmuyoruz. Bölge halkı olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Mersin sahipsiz değildir. Kentimizin tüm aktörleri ile hukuki zeminde Mersinimizin haklarını sonuna kadar savunacağız.”

  MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır: “Plansız ve etkin denetim yapılmayan balık çiftliklerine karşıyız. Bilimsel kurallara uygun, konunun uzmanı kurumlarla planlanan, kıyıya uzak, turizm başta olmak üzere diğer sektörleri olumsuz etkilemeyen, deniz kirliliği yaratmayan, kente katkı sunacak yatırımların yanında olacağız. Denetimlerin sağlanması da önemlidir.”

  Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Can: “Balık çiftliklerinin faaliyet gösterecekleri potansiyel alan derinliğinin uygun olmaması nedeniyle Mersin sahillerinde kurulmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Balık çiftliklerinin deniz ekosistemi için tehlike arz edebileceğini ve deniz ekosistemi için önemli olan alanlarda kurulmamaları gerektiğini vurgulamak isteriz.”

  Mersin Çevre Platformu: “Balık çiftliklerinin Mersin turizmine ve insan sağlığına vereceği zararlardan dolayı karşıyız. Balık çiftliklerinde kullanılan kimyasallar, ilaçlar, antibiyotikler, GDO’lu yemler ve ölü balıklar denizleri kirletir ve çeşitli zararlara yol açabilir. Hazırlanan ÇED Raporu ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan balık çiftliği projeleri kamu kaynaklarını zarara uğratacaktır.”

  ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu: “Denizlerin sürdürülebilir ve ekosisteme dayalı çözümlerle kullanılması gerektiğini vurguluyoruz. Balık çiftliklerinin deniz ekosistemi üzerindeki etkilerini dikkate alarak, planlama ve denetimlerin titizlikle yapılması gerekmektedir. Denizalan planlaması ve sürdürülebilir mavi ekonomi ilkeleri çerçevesinde hareket etmek önemlidir.”