Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Antep Fıstığı ve Baklava Sektöründe Fiyat Krizi

  Antep fıstığı ve baklava sektöründe yaşanan fiyat krizi sektördeki üreticileri ve tüketicileri olumsuz etkiliyor. Antep fıstığı fiyatlarındaki artışlar baklava fiyatlarına da yansıyor.

  Antep fıstığı ve baklava

  Güneş DOĞDU SOYLU Antep fıstığı Gaziantep’in coğrafi işaretli en önemli ürünü. Antep fıstığının en önemli girdi ürünü olduğu Gaziantep baklavası da Türkiye’nin Avrupa Birliği tescilli ilk ürünü. Birbirine neredeyse bağımlı bu iki üründe bugünlerde fiyat krizi yaşanıyor. Gaziantep’in simgesi, yeşil altın Antep fıstığında son haftalarda yaşanan fiyat artışı çoğu kesimde rahatsızlık yaratınca kentte sesler yükselmeye başladı.

  İl Yönetiminin Müdahalesi

  Konu il yönetiminin gündemine girdi, denetlemeler başladı Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, fıstıkçıları denetlemeye başladı ve bazı esnafa cezalar yazılmaya başlandı.

  Çözüm Önerileri ve Tarımsal Destek Talepleri

  “Fındıkta verilen destekler, Antep fıstığına da verilsin” Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Antep fıstığına tarımsal ürün desteği verilmesini talep ederek, sektördeki sorunların çözümü için tarımsal destek sağlanması gerektiğini belirtti.

  Stokçuluk ve Fiyat Artışlarına Karşı Tepkiler

  Suni fiyat artışlarının durması için acil aksiyon alınmalı Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, fiyat artışlarının suni olduğunu belirterek, yetkililerden bu konuda sıkı takip ve denetimler yapmalarını istedi.

  Üretim ve Rekolte Beklentileri

  “Çiftçi Antep fıstığına ilgi gösterdi, artık rekolteler yüksek gelir” Antep Fıstığı Araştırma Enstitü Müdürü Ahmet Şahan, Antep fıstığı üretiminde artış beklentileri olduğunu ve önümüzdeki yıllarda rekoltenin yüzde 50 artabileceğini belirtti.