Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Aksalur Köyü’nde Yılın İlk Domatesi Toplandı

  Aksalur Köyü’nde baharın müjdecisi olan yılın ilk domatesi hasat edildi. Taze ve lezzetli domatesler köy halkı tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

  Aksalur Köyü'nde baharın müjdecisi

  Verimli arazilere sahip Aksalur köyü Çay Mahallesi’nde Çilli ailesi, yılın ilk domatesini özveriyle yetiştirdi. Sebahattin Çilli, geçen yıla göre 20 gün önceden ürettikleri domatesleri satışa sunmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

  100 Bin Ton Domates Rekoltesi Bekleniyor

  Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin, köyde gerçekleştirilen hasat etkinliğine katılarak çiftçilere bereketli kazançlar diledi. Çetin, 2024 üretim yılında örtü altı sera ve açık alanda toplam 12 bin 200 dekar alanda yaklaşık 100 bin ton domates rekoltesi beklediklerini açıkladı. Domateslerin kilosunun 20 TL olduğunu belirten Çetin, ürünlerin Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, Doğu Anadolu Bölgesi ve diğer bölgelere gönderildiğini ifade etti.

  Ara Sezonda Türkiye’nin Domates İhtiyacını Amasya Karşılıyor

  Çetin, Türkiye genelinde Haziran ayı ortasında turfanda domates üretiminin sona ermesiyle oluşan 45 günlük ara sezonda Türkiye’nin domates ihtiyacını Amasya’nın karşıladığını belirtti.

  Yılın Devamında Seralarda İkinci ve Üçüncü Ürünler Yetişiyor

  Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci ise, tarım şehri Amasya’nın üretim potansiyelinin artacağına inanarak, “Çalışkan çiftçilerimizin gayretiyle seralarda yılın devamında ikinci ve üçüncü ürünler de yetiştiriliyor. Domatesin yanında salatalık, maydanoz, roka, marul, patlıcan gibi ürünler de ekilerek üretime devam ediliyor” dedi.