Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Aslan’dan Badem Üretimi Değerlendirmesi

  Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Aslan, badem üretimini değerlendiriyor. Badem üretimi, verimlilik, kalite ve sektördeki gelişmeler hakkında bilgiler içeriyor.

  Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler

  Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Aslan, Adıyaman’ın badem üretiminde Türkiye’de öncü konumda olduğunu açıkladı. Kent genelinde 110 bin dekar alanda geçen yıl 21 bin ton badem üretildi.

  Aslan, “Badem, çikolata, kuruyemiş ve şekerleme sektöründe önemli bir yere sahiptir. Kahta ilçesinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifine ait badem kırma tesisi, bademleri kırarak işleyerek kendi marketlerinde ve ulusal marketlerde satışını gerçekleştirmektedir.” şeklinde konuştu.

  Geçen yıl Kahta bölgesinde yaşanan don olayının rekolteyi olumsuz etkilediğini belirten Aslan, “Bu yıl kısmi don ve dolu olaylarına rağmen genel anlamda iyi bir sezon geçirmekteyiz. Bu yıl 29 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Ayrıca 15 bin dekar alanda henüz meyve vermemiş ağaçlarımız bulunmaktadır. Bu durum ilerleyen yıllarda rekoltenin daha da artacağını göstermektedir.” şeklinde konuştu.