Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne Göre Ham Petrol Stokları Düştü

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin verilerine göre, ham petrol stokları beklenenden düşük seviyede gerçekleşti. Enerji piyasaları için önemli bir gösterge olan bu durum yakından takip edilmelidir.

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki ticari ham petrol stokları, geçen hafta yaklaşık 1 milyon 400 bin varil azalarak 459 milyon 500 bin varil seviyesine geriledi. Bu rakam, piyasa beklentilerinin biraz altında gerçekleşti. Stoklar, 1 milyon 430 bin varil azalması beklenirken, düşüş 1 milyon 400 bin varil olarak gerçekleşti.

  Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise yaklaşık 900 bin varil artışla 367 milyon 200 bin varil seviyesine ulaştı.

  ABD’nin benzin stokları ise aynı dönemde yaklaşık 900 bin varil artarak 228 milyon varil seviyesine yükseldi.

  Petrol Üretimi ve İthalatında Değişiklikler

  ABD’nin ham petrol ithalatı, önceki haftaya göre günlük ortalama 198 bin varil artarak 6 milyon 969 bin varil seviyesine ulaştı. Ham petrol ihracatı ise günlük ortalama 550 bin varil artarak 4 milyon 468 bin varile çıktı.

  Ülkenin günlük ham petrol üretimi ise 27 Nisan-3 Mayıs haftasında 8 bin varil azalarak 13 milyon 521 bin varil seviyesinde gerçekleşti. EIA’nın “Nisan 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”na göre, ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 13,2 milyon varil, gelecek yıl ise 13,7 milyon varil olması bekleniyor.