Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  AB, Çin’den İthal Edilen Elektrikli Otomobillere Soruşturma Başlattı

  Avrupa Birliği, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerle ilgili soruşturma başlatıyor. AB’nin otomotiv endüstrisindeki rekabet koşullarını korumak için adım atması bekleniyor.

  Avrupa Birliği, Çin'den ithal

  AB, Ekim 2023’te Çin’den Birlik üyesi ülkelere ithal edilen elektrikli otomobillerin “piyasayı bozduğunu” gerekçe göstererek soruşturma başlattı. Alman basınında yer alan haberlere göre, 5 Haziran’da açıklanması planlanan soruşturma sonucunun tartışmalı konuyu seçim kampanyasının dışında tutmak için 10 Haziran’da açıklanacağı belirtiliyor.

  AB, Çin İle Müzakere Ortaklığı ve Rakiplik Arasında

  AB, Çin’i Birlik için müzakere ortağı olarak görmekte ancak aynı zamanda ekonomik ve sistemik bir rakip olarak değerlendirmektedir. İhracat ağırlıklı ekonomilere sahip olan Birlik, yıllardır Çin’in küresel ekonomiye açılmasından yararlanmaktadır. Ancak son zamanlarda, otomobil sektöründe Çin’in sahip olduğu teknolojik üstünlükler ve ucuz üretim Avrupa’da endişelere neden olmaktadır.

  Çin’deki elektrikli otomobil üreticileri şu anda yüzde 30’luk bir maliyet avantajına sahiptir. Diğer taraftan, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerin büyük bir bölümü Batılı üreticilerin Çin’deki fabrikalarında üretilmektedir. Bu durum, Çin üretimi elektrikli araçların olası AB gümrük tarifelerine karşı çıkılmasına neden olmaktadır.

  AB’nin Olası Kararı ve Beklentiler

  Açıklanacak kararda, AB Komisyonu’nun Çin elektrikli otomobillerine anti-damping vergisi uygulayıp uygulamayacağı yer alacaktır. Eğer AB’den anti-damping vergisi gelirse, Pekin’in karşı önlemlerle yanıt vermesi beklenmektedir. ABD yönetimi de benzer şekilde ticaret uygulamalarına yanıt olarak Çin’den yapılan çelik, alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar ve bataryalar gibi stratejik ürünlere gümrük vergilerini artırmıştı.