Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  2024 Mahsulü Hububat Alım Fiyatları ve Destekler

  2024 yılında geçerli olan mahsulü hububat alım fiyatları ve destekler hakkında detaylı bilgiler. Çiftçilere sağlanan destekler ve güncel alım fiyatlarına dair güncel bilgiler.

  2024 yılında geçerli olan

  Haziran Ayında Açıklanan 2024 Mahsulü Hububat Alım Fiyatları ve Destekler

  Haziran ayının ilk haftasında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 2024 mahsulü hububat alım fiyatları açıklandı. Buna göre ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendi. Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilere buğday için ton başına bin 750 liraya kadar, arpa için ton başına 750 liraya kadar fark ödemesi desteği sağlanacak. Bu desteklerle birlikte üreticilerin eline geçecek miktar, makarnalık buğday için ton başına 11 bin 750 lira, ekmeklik buğday için ton başına 11 bin lira ve arpada ton başına 8 bin lira olacak.

  Yurtiçi Buğday Ticaretinde Yeni Dönem

  TMO’nun yaptığı açıklamaya göre yurtiçinde üretilen buğdaydan elde edilen katı un ihracatındaki yasağın kalktığı duyuruldu. Ayrıca, 15 Ekim 2024 tarihine kadar buğday ithalatının durdurulması kararı alındı. Bu adımlarla birlikte Türkiye’nin buğday ticaretinde yeni bir döneme girildiği vurgulandı.

  TUSAF Başkanı Tezcan’dan Değerlendirme

  Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, 2024 yılı hububat fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tezcan, yeni alım fiyatları ve ek desteklerin çiftçilerin emeğinin karşılığını daha iyi almasını sağlayacağını belirterek, “TMO’nun bu adımı, üreticilerin ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlayacak ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliği artıracaktır.” şeklinde konuştu.

  Buğday Rekoltesi ve İhracat Hedefi

  Tezcan, buğday taban fiyatının fark ödemesi dahil ton başına 11 bin TL olmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Bu yıl buğday rekoltemizin 20 milyon tona ulaşmasını bekliyoruz.” dedi. Ayrıca, Türkiye’nin son 10 yılda dünya buğday ihracat lideri olduğunu belirten Tezcan, “2023 yılında tüm zamanların ihracat rekorunu kırarak 3.6 milyon ton üzerinde bir ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl da 4 milyon ton barajını zorlayarak önemli bir ihracat başarısı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.