Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yılmaz ve Üstel, KKTC Narenciye Projesi Mutabakatı İmzaladı

  Yılmaz ve Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin narenciye sektöründe önemli bir proje için mutabakatı imzaladı. Detaylar için tıklayın.

  Yılmaz ve Üstel, Kuzey

  Yılmaz ve Üstel, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Konutu’nda bir araya gelerek, “KKTC Narenciye Sektöründe İleri Meyve İşleme ve Donmuş-Soğuk Depolama Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi” çerçevesindeki mutabakat zaptını imzaladılar. Yılmaz, projenin KKTC’deki narenciye sektörünü desteklemeyi ve üreticilerin mevsimsel sorunlardan en az etkilenmesini sağlamayı amaçladığını belirtti.

  Projenin Özellikleri ve Amacı

  Yılmaz, projenin ilk etapta 15 bin ton, orta vadede 40 bin ton kapasiteli bir soğuk hava deposunu kapsadığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çevre dostu olarak tasarlandığını açıkladı. Projenin aynı zamanda güneş enerjisi kullanımıyla yeşil dönüşüm için örnek bir proje olduğunu vurguladı.

  Türkiye-KKTC İlişkileri ve Kıbrıs Meselesi

  Yılmaz, bugünkü görüşmede Türkiye ve KKTC arasındaki kardeşlik bağlarını vurguladıklarını ve Kıbrıs meselesindeki mevcut durumu ele alarak gelecek döneme yönelik öncelikleri değerlendirdiklerini ifade etti. İki lider, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini teminat altına alacak adil ve kalıcı bir çözüm için çalışmaya devam kararı aldıklarını belirtti.

  Gelecek Adımlar ve İşbirliği

  Yılmaz, yakında imzalanması planlanan 2024 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’na yönelik çalışmaların KKTC Hükümeti ile işbirliği içinde sürdürüldüğünü dile getirdi. İki taraf arasında doğrudan ticaret, uçuşlar ve temasların artırılmasının önemine vurgu yaparak, Kıbrıs adasında çözümün bölgesel istikrara ve refaha katkı sağlayacağını belirtti.