Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yılbaşı Gecesi 82 Milyon Dolarlık Saldırı ve Hackerın Son Hamlesi

  Yılbaşı gecesi, 82 milyon dolarlık büyük bir saldırı ve hackerın son hamlesi! Bu heyecan dolu içeriği kaçırmayın. Detaylar için hemen tıklayın.

  Yılbaşı gecesi, 82 milyon

  Yılbaşı Gecesi 82 Milyon Dolarlık Saldırı

  Yılbaşı gecesi gerçekleşen ve 82 milyon dolarlık Orbit Chain saldırısının arkasındaki hacker, beş aylık sessizliğin ardından 47,7 milyon dolarlık kripto parasını Tornado Cash’e aktardı. Blockchain analiz firması Arkham Intelligence’a göre, 47,7 milyon dolar değerindeki toplam 12.932 Ether (ETH), 8 Haziran’da yedi işlemle yeni bir adrese taşınarak Tornado Cash’e gönderildi.

  Kripto Saldırganı ETH Transferleriyle Dikkat Çekti

  Transferi fark eden ilk firmalardan biri olan Arkham, 8 Haziran’da yaptığı açıklamada, “5 ay önce Orbit Chain’den 100 milyon dolardan fazla ETH ve DAI çaldılar ve o zamandan beri sessiz kaldılar” ifadesini kullandı. Etherscan verileri, Tornado Cash aracılığıyla gönderilen 47,7 milyon dolarlık Ether’in çoğunlukla 100 ETH’lik gruplar halinde olduğunu gösteriyor. Bilgisayar korsanı, çalınan 20 milyon dolarlık Dai’yi (DAI) veya zincirler arası köprüden çıkarılan diğer paraları hareket ettirmedi.

  Bakiyeleri şu anda 71,2 milyon dolar seviyesinde bulunan saldırganın portföyünde 51,1 milyon dolar Ether ve az miktarda Bitcoin (wBTC), Ether (wETH), Orbit Chain (ORC) ve USD Coin (USDC) bulunmaktadır. Saldırı, 2023 yılının son saatlerinde gerçekleşmiş ve Orbit Chain, ertesi gün siber saldırıyı doğrulayarak uluslararası kolluk kuvvetleriyle iş birliği yaptığını belirtmiştir.

  • Orbit Chain’in X hesabı 11 Ocak’ta, saldırganın kimliğinin belirlenmesi veya çalınan varlıkların kurtarılması için kesin istihbarat sağlayanlara ödül vereceğini duyurmuştur. Maksimum ödül olarak 8 milyon dolar teklif edilmektedir.
  • DefiLlama’ya göre Orbit Chain’de toplam değerin yaklaşık 37 milyon dolar kilitli olduğu belirtilmektedir. Ancak bu rakam, 31 Aralık saldırısından birkaç saat önce protokolde kilitlenen 149,25 dolarlık değerden yüzde 75 daha düşüktür.

  Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.