Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yatırımcı Sayısında Anlamlı Artış

  Yatırımcı sayısında önemli bir artışın yaşandığı bu içeriğimizde, yatırım yapmaya yeni başlayanlar için değerli bilgiler ve ipuçları bulabilirsiniz. Yatırım dünyasında güncel gelişmeleri ve stratejileri keşfedin.

  Yatırımcı sayısında önemli bir

  2021-2023 döneminde yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de yatırımcı sayısı 5,3 milyon artışla 7,6 milyona yükseldi. Bu artışın büyük bir kısmı 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşti. En dikkat çekici artış ise 100 bin TL’ye kadar olan hisse senedi portföylerinde yaşandı.

  Yeni Yatırımcı Profili

  Yatırımcılar arasındaki en büyük artışı gençler, özellikle 20-29 yaş aralığındakiler, düşük gelirliler ve ev hanımları gibi kadınlar oluşturuyor. Yeni yatırımcıları cezbeden en popüler yatırım seçenekleri ise halka arzlar ve hisse senedi işlemleri olarak öne çıkıyor.

  Yatırımcıların Bilgi Kaynakları

  Yeni yatırımcılar, bilgi ihtiyaçlarını genellikle sosyal medya platformları üzerinden karşılıyor. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, uzmanların sosyal medya üzerindeki yorumlarını takip ediyor ve yakınlarından tavsiyeler alıyor. Yatırımcıların yüzde 32’si ise finansal analiz şirketlerinden destek alıyor.

  FutureBright Research Genel Müdürü Karolin Kuyumcu, “Ülkenin içinden geçtiği dönemdeki değişimler, yeni yatırımcı profillerine ve davranışlarına yönelik yeni iş modelleri geliştirmeyi gerektiriyor” dedi. FutureWise Kurucu Ortağı Tutku Coşkun ise “Yeni nesil yatırım hizmetlerini bekleyen büyük bir kitle var” şeklinde konuştu.