Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Vitalik Buterin’den Ethereum Ağındaki İşlemleri Hızlandırmaya Yönelik Öneriler

  Ethereum ağında işlemleri hızlandırmak için Vitalik Buterin’den gelen önerileri keşfedin. Ethereum ağındaki işlemleri nasıl optimize edebileceğinizi öğrenin.

  Ethereum ağında işlemleri hızlandırmak

  Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum ağındaki işlemleri hızlandırmak için çeşitli tekliflerde bulundu. Ağın hisse ispatı konsensüs mekanizmasına geçmesiyle onay süreleri 5 ila 20 saniyeye düşse de güvenli bir nihai onay için yaklaşık 12 dakika beklemek gerekiyor.

  Buterin, mevcut mekanizmanın bazı karmaşık faaliyetlere sahip olduğunu vurgulayarak nihai onay sürecinin iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Özellikle SSF (tek yuvalı kesinlik), Based ve rollup gibi ön onaylara odaklanılması gerektiğini önerdi.

  • SSF sayesinde ağda daha az sayıda doğrulayıcı çevrim içi olsa dahi işlem onaylarının aksamayacağı üzerinde duruluyor.

  Katman-2 Ağları ve Rollup’ların Önemi

  Buterin, onayları hızlandırma noktasında katman-2 ağlarının da kullanılmasını önerdi. Rollup’ların kullanımı sayesinde Ethereum ana ağında daha sonra sonuçlandırılacak işlemlerin daha hızlı onaylanabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda kullanıcılarla yapılan anlaşmalara uymayan doğrulayıcılar için ceza sisteminin getirilmesi gerektiğini önerdi.

  Ethereum’da Güncel Durum

  Piyasa genelindeki düşüş eğilimi Ethereum’u da olumsuz etkiliyor. Özellikle spot Ethereum ETF sürecinin uzaması, Ethereum piyasası için negatif bir etken olarak öne çıkıyor. Bitcoin merkezli düşüş devam ederken Ethereum da dün %4’e yakın değer kaybının ardından bugün %3’e yakın bir kayıpla işlem görüyor.

  Son saatlerde 3.100 dolar bandına gerileyen ETH, Haziran ayının başından beri devam eden düşüş trendinde ETF kaynaklı kazanımlarını büyük ölçüde geri verdi. Mayıs ayında SEC’nin spot ETF için ilk onayını vermesinin ardından hızlı bir yükseliş gösteren Ethereum, sürecin uzaması ve genel piyasa satış baskısıyla kazanımlarını geri vermeye başladı.