Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Virolog Cang Yongcın ve Covid-19 DNA Dizilimi Çalışmaları

  Virolog Cang Yongcın’ın öncülük ettiği Covid-19 DNA dizilimi çalışmalarını keşfedin. Virüsün genetik yapısını anlama çabaları ve pandemiye karşı geliştirilen stratejileri öğrenin.

  Virolog Cang Yongcın'ın öncülük

  Çin’de Bir Virologun Direnişi

  Cang Yongcın, Covid-19 virüsünün DNA dizilimini ilk keşfeden bilim insanı olarak tanınıyor. Son zamanlarda, Weibo isimli sosyal medya platformundaki hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ekip olarak çalıştıkları laboratuvarın kapısında başlattıkları oturma eyleminin olumlu sonuçlandığını duyurdu. Bu eylem, laboratuvara geçici erişim haklarının geri verilmesini sağladı.

  Geçtiğimiz haftalarda laboratuvar, Şanghay’daki sağlık yetkilileri tarafından aniden tahliye edilmişti. Cang ve ekibi, hafta sonu laboratuvara girmek isterken güvenlik engellemesi ile karşılaşmış, Cang yağmurda karton üzerinde oturarak durumu protesto etmişti. Cang, bu direnişini, “Gitmiyorum, terk etmiyorum, bilimi ve hakikati aramaya devam edeceğim” sözleriyle Weibo üzerinde paylaşmış, ancak bu gönderi kısa süre sonra sansürlenmişti.

  Laboratuvarın Kapatılmasının Ardındaki Gelişmeler

  Şanghay Halk Sağlığı Kliniği Merkezi, laboratuvarın “yenileme çalışmaları ve güvenlik sebebiyle kapatıldığını” açıklamıştı. Merkez, Cang ve ekibine alternatif bir laboratuvar alanı tahsis edildiğini belirtse de, Cang bu yeni mekanın güvenlik standartlarını karşılamadığını ve çalışmalar için uygun olmadığını ifade etmişti.

  Cang Yongcın, 2020’nin başlarında, Çin’de henüz “gizemli solunum yolu hastalığı” olarak bilinen Covid-19’un DNA dizilimini çözümlemiş ve bu bilgiyi 11 Ocak 2020’de dünya ile paylaşmıştı. Bu önemli bilimsel bulgu, virüsün daha iyi anlaşılmasına, aşı ve test kitlerinin geliştirilmesine katkı sağlamıştı.

  Ne var ki, Cang’ın bu bilgileri resmi onay olmaksızın paylaşması, onu siyasi baskılara ve çalışmalarının engellenmesine maruz bırakmıştı. Vuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ve küresel ölçekte ekonomik ve sosyal krizlere neden olmuştu.