Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Venezuela’da Yolsuzluk Soruşturması

  Venezuela’da yolsuzluk soruşturması hakkında son gelişmeler. Ülkenin siyasi ve ekonomik durumu üzerindeki etkileri ve soruşturmanın detayları.

  Venezuela'da yolsuzluk soruşturması hakkında

  Venezuela’da Devlet Petrol Şirketi PDVSA’ya yönelik yolsuzluk soruşturması kapsamında, muhalif siyasetçiler Leopoldo Lopez ve Julio Borges hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Başsavcı Tarek William Saab, yaptığı açıklamada, PDVSA’da ve kripto para alanında yolsuzluğa karıştıklarına dair yeni belgelere ulaştıklarını belirtti.

  Yakalama Kararı

  Saab, muhalif siyasetçiler Lopez ve Borges’in gözaltına alınması için yakalama kararı çıkartıldığını açıkladı. Yeni tanıkların ifadeleri doğrultusunda bu kararın alındığını belirten Saab, Lopez ve Borges’in yaşadıkları ülkelerden iade edilmesi için girişimde bulunacaklarını söyledi.

  Leopoldo Lopez ve Julio Borges

  Leopoldo Lopez, 2014’te Venezuela’da hükümet karşıtı protestolar sırasında gözaltına alınmış ve göstericileri hükümete karşı kışkırttığı suçlamasıyla 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ev hapsine çevrilen cezasını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkartılan Lopez, 2019’da İspanya’ya sığınmıştı.

  Julio Borges ise 2018’den bu yana Kolombiya’da yaşıyor. Nisan 2019’daki askeri ayaklanmada rol aldığı iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Borges, Venezuela’da muhalif olarak biliniyor.

  PDVSA’ya yönelik yolsuzluk soruşturması nedeniyle Petrol Bakanı Tareck El Aissami’nin istifa ettiği ve Mart 2023’te soruşturmanın başlatıldığı bilgiler arasında yer alıyor. Soruşturma kapsamında farklı tarihlerde 66 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.