Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Venezuela ile ABD Arasındaki Diyaloğun Yeniden Başlaması Kararı

  Venezuela ile ABD arasındaki diyaloğun tekrar başlaması kararı, uluslararası ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Detaylar haberimizde.

  Venezuela ile ABD arasındaki

  Venezuela hükümeti, ABD ile gerçekleştirilen görüşmelerin “son derece yapıcı” geçtiğini belirterek, diyaloğa devam kararı aldıklarını duyurdu. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ABD ile diyaloğu tekrar başlatacaklarını açıklamasının ardından taraflar, çevrim içi bir toplantı düzenledi.

  Venezuela Ulusal Meclisi Başkanı Jorge Rodriguez, yaptığı açıklamada, ABD ile karşılıklı saygı ve iletişimin devamı konusunda anlaştıklarını belirtti.

  İki ülke arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesi için birlikte çalışma iradesi ortaya koyduklarını ifade eden Rodriguez, şu şekilde konuştu:

  • “ABD hükümeti sözcülerinin bu diyaloğuna ilişkin açıklamalarını reddettiğimizi bir kez daha vurguladık. Her zaman gerçek ne ise ona göre yanıt vereceğiz. Hükümetler arasındaki karşılıklı güven ve ilişkilerin onarılması için Venezuela’nın egemenliğine ve kendi kaderini tayin etme hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini yineledik.”

  Maduro, ABD İle Diyaloğun Yeniden Başlayacağını Açıklamıştı

  Maduro, 2 Temmuz tarihli konuşmasında, ABD hükümetinden 2 ay sonra görüşmelerin yeniden başlatılması ve doğrudan diyalog kurulması yönünde teklif aldığını aktarmıştı. Venezuela lideri, ABD’nin diyalog teklifini kabul ettiklerini ve görüşmelerin yeniden başlayacağını belirtmişti.

  ABD ve Venezuela, 2023’te Katar’ın arabuluculuğunda esir takası anlaşması imzalamıştı. ABD’den üst düzey bir heyet, Mart 2022’de Maduro hükümetiyle ilk kez görüşmeler yapmış ve bu görüşmelerin basına kapalı şekilde birkaç kez yapıldığı ortaya çıkmıştı.

  ABD, Venezuela’ya uzun yıllardır çeşitli gerekçelerle ekonomik ambargo uyguluyor.