Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Uribe Hakkındaki Dava Detayları

  Uribe hakkındaki dava detayları, eski Kolombiya Devlet Başkanı Álvaro Uribe’nin yargılandığı mahkeme süreci ve iddialar hakkında bilgi içermektedir. Detaylar için tıklayın.

  Uribe hakkındaki dava detayları,

  Kolombiya’da eski Cumhurbaşkanı Álvaro Uribe hakkındaki dava süreci devam ediyor. Davayı yürüten Savcı Gilberto Villarreal, Uribe’yi rüşvet, tanık manipülasyonu ve usule ilişkin sahtekarlık suçlamalarıyla itham ederek mahkemeye sevk etti.

  Uribe’nin avukatları ise suçlamaları reddederek müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunuyor. Ancak Uribe’nin suçlu bulunması halinde 6 ila 12 yıl arasında hapis cezası alabileceği belirtiliyor. Böyle bir durumda Uribe, Kolombiya tarihinde ceza alan ilk cumhurbaşkanı olacak.

  Davanın İlk Adımı: Senatör Cepeda’nın Başvurusu

  Dava süreci, eski Senatör Ivan Cepeda’nın 2012’de Kongre’ye yaptığı başvuruyla başlamıştı. Cepeda, Uribe’nin eski paramiliterlerle ilişkisi olduğunu iddia etmiş ve bu iddiaların araştırılması için Kongre’ye önerge sunmuştu.

  Kolombiya Yüksek Mahkemesi, Kongre üyesi olan Uribe hakkında soruşturma açılmaması kararı alsa da tanık manipülasyonu iddialarının araştırılması için eski cumhurbaşkanına dava açılmasına karar verdi. Mahkeme, 2002-2010 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Uribe’yi oybirliğiyle suçlamalarla ilgili savcılığa sevk etmişti.