Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Ulukale Dutu: İklim Değişikliği ve Üreticilerin Talepleri

  Ulukale Dutu, Türkiye’deki iklim değişikliğinin üzüm üreticileri üzerindeki etkisini ele alıyor. Üreticilerin talepleri ve çözüm önerileri makalede detaylı olarak inceleniyor.

  Ulukale Dutu, Türkiye'deki iklim

  Ulukale Dutu: Lezzet ve Kalite Bir Arada

  Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale köyünde tam organik üretilen ve coğrafi işaret alan Ulukale dutu, yılda ortalama 500 ton üretiliyor. Bu dut dünya pazarında “Ulukale dutu” ismiyle talep görüyor. Aroması ve altın sarısı rengiyle birçok ülkeye ihraç edilen Ulukale dutu, kalitesiyle tanınıyor.

  Hava Değişiklikleri ve Ürün Kaybı

  Bu yıl, ani sıcaklık değişimleri nedeniyle Ulukale köyünde yetiştirilen dut ağaçları meyvesi olgunlaşmadan dökülmeye başladı. Durumun tespiti için Çemişgezek Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından inceleme yapıldı. Meyvenin dökülmesinin hava sıcaklıklarındaki ciddi farklardan kaynaklandığı belirlendi.

  Üreticilerin Talepleri

  Üreticiler, ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan zararın da sigorta kapsamına alınmasını talep etti. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmettin Duman, “Bu yıl iklimsel değişiklikler nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz ancak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile iş birliği içinde bu sorunları çözmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

  Sigorta Kapsamındaki Eksiklikler

  Dut üreticisi Tarkan Altınoluk, “Gece ve gündüz sıcaklık farklarından dolayı ürünlerimizde büyük kayıplar yaşıyoruz. Ancak bu tür hava değişikliklerinden kaynaklanan zararlar sigorta kapsamı dışında kalıyor. Devlet büyüklerimizden bu durumu göz önünde bulundurmalarını ve sigorta kapsamını genişletmelerini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.