Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Uçak Kiralama Şirketlerinin Sigortacılara Karşı Tazminat Talebi

  Uçak kiralama şirketlerinin sigortacılara karşı tazminat talebi konusundaki detaylı analiz ve bilgilendirme içeriği. Uçak sigortası ve tazminat süreçleri hakkında kapsamlı bilgi.

  Uçak kiralama şirketlerinin sigortacılara

  Salı günü Dublin’deki bir mahkemede, dünyanın önde gelen uçak kiralama şirketlerinden bazılarının sigortacılarına karşı yaklaşık 2.5 milyar Euro (2.7 milyar $) tutarında tazminat talebiyle başlattıkları önemli bir hukuki mücadele yaşandı. Kiraya verenler, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerinden kaynaklanan yaptırımlar nedeniyle 400’den fazla uçağın yere indirilmesi nedeniyle 8 milyar doları aşan zararlarının tazmin edilmesini istiyor.

  Mahkemenin Gündemi: Sigortacılar ve Kiraya Verenler

  Dublin mahkemesi, SMBC, Avolon, BOC Aviation, CDB Aviation, Nordic Aviation Capital ve Carlyle Aviation Partners gibi önde gelen kiraya verenlerin dahil olduğu bu büyük sigorta anlaşmazlığının savaş alanı haline geldi. Bu şirketler yasal takip için küresel kiralık uçak filosunun %60’ından fazlasına sahip olan ya da yöneten İrlanda’yı seçtiler. Aralarında Lloyd’s of London, Chubb (NYSE:CB) ve Fidelis’in de bulunduğu sigortacılar iddialara karşı direniyor.

  Avukatların Savunma ve Talepleri

  Uçağın fiziksel kaybının olmamasından, kiralama sözleşmelerinin kiralayanların kendileri tarafından gönüllü olarak feshedildiği iddialarına kadar çeşitli savunmalar sundular. Ayrıca, Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların sigortacıların teminat yükümlülüklerini yerine getirmelerini engellediğini ileri sürmektedirler. Kiraya verenlerden dördünü temsil eden Kıdemli Avukat Paul Gallagher, mahkemeye hitaben yaptığı açılış konuşmasında, sigortacıların pozisyonlarındaki karmaşıklığı ve kafa karışıklığını vurguladı.

  Gallagher, sigortacılar arasında poliçelerin yorumlanmasına ilişkin tutarsızlığa dikkat çekerek, poliçelerin anlamı konusunda bir uzlaşmaya varamadıklarını belirtti. Salı günü başlayan davanın yaklaşık yedi ay sürmesi bekleniyor ve davaya dahil olan avukat sayısı bakımından İrlanda’daki en büyük dava olmasıyla dikkat çekiyor. Davaya katılan hukukçuların sayısının çokluğu nedeniyle (günlük 180 kişi olduğu tahmin ediliyor) duruşmalar derme çatma bir mahkeme salonunda yapılıyor ve diğer katılımcılar da yakındaki eski bir kantinden video bağlantısı yoluyla davayı takip ediyor.

  Uçak Kiralama Şirketlerinin Hukuki Yolları

  Bu dava İrlanda’da görülürken, en büyük uçak kiralayıcısı AerCap, Ekim ayında yapılması planlanan önemli bir duruşma ile Londra Yüksek Mahkemesi’nde sigorta taleplerini ilerletiyor. Diğer kiraya verenler ise yasal işlemlerini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mahkemelere taşımayı tercih ettiler. Bu arada, davaların başlamasından bu yana, kiraya verenler Rus kuruluşlarla uzlaşmaya vararak, şu anda Rus havayollarına devredilen 100’den fazla jet için 2.5 milyar dolardan fazla para temin ettiler.