Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  UBS Analistlerinden Faiz Oranlarına İlişkin Analizler

  UBS analistlerinin faiz oranlarına ilişkin detaylı analizlerini keşfedin. Ekonomi ve finans dünyasındaki güncel gelişmeleri UBS uzmanlarıyla yakından takip edin.

  UBS analistlerinin faiz oranlarına

  UBS analistleri, Federal Rezerv’in 2024 ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürebileceğine dair işaretler gözlemliyor. Bankanın raporunda, çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksinin bu yıl en küçük aylık büyümesini kaydetmesiyle enflasyonda gözle görülür bir düşüş olduğu vurgulanıyor. Bu durum Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) gözlemlenen benzer bir modelle tutarlılık göstermektedir.

  Analizlere göre, tüketici harcamalarındaki azalma da enflasyonun yavaşlamasında etkili olmaktadır. Reel tüketim büyüme rakamlarında yapılan düzeltmeler, enflasyonist baskıların azalmasına katkıda bulunan harcamalarda bir azalma olduğunu göstermektedir.

  • UBS ayrıca, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin düzeltilmiş rakamlar ve uzun ömürlü mamul mal siparişlerindeki azalma gibi ekonomik faaliyetin azaldığına dair ek işaretlere de dikkat çekiyor.
  • Devam eden işsizlik sigortası başvurularının sayısındaki artış, zayıflayan bir iş piyasasına işaret ediyor.

  UBS, Federal Rezerv’in ekonomik verilere olan bağımlılığının, özellikle de Haziran ayı istihdam verilerinin çok önemli olacağı anlamına geldiğini belirtiyor. Federal Rezerv yetkilileri enflasyonla mücadelenin süregelen zorluğunun farkında olmakla birlikte, faiz oranlarında geçmişte yapılan artışların gecikmeli etkisini de dikkate almaktadır.

  UBS, bu faktörlerin yıl sonuna doğru faiz oranlarında bir düşüşe yol açabileceğini öne sürüyor. Analistler, finansal piyasaların 2025 yılı için faiz oranlarında ek indirimler beklemeye başlayacağını ve bunun da yıl sonuna kadar tahvil getirilerinin düşmesine neden olacağını tahmin ediyor.

  Analizlere göre, 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin %3,85 olacağı tahmin ediliyor. Bu tür koşullarda UBS, sabit gelirli yatırımları çeşitlendiren stratejileri cazip buluyor. Düşük faiz oranları ve istikrarlı ekonomik genişleme olasılığından yararlanmak için yüksek kaliteli tahvillere birincil yatırımı sürdürürken, tahvil piyasasının daha yüksek getiri sunan bölümlerine de yatırım yapılmasını tavsiye ediyorlar.

  Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.