Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’nin Rusya Ziyareti ve Putin İle Görüşme

  Türkiye’nin Rusya ziyareti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus lider Putin ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında detaylı bilgiler. İki ülke arasındaki ilişkiler ve görüşmelerin detayları burada.

  Türkiye'nin Rusya ziyareti ve

  Rusya Ziyareti ve Putin İle Görüşme

  Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Türkiye’nin istihbarat başkanı Hakan Fidan, BRICS+ toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere gittiği Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Kremlin Sarayı’nda kabul edildi. Fidan, kabul sırasında Putin’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, “İki ülke arasındaki ilişkiler gerçekten fevkalade iyi gidiyor. Ticaret konusunda atılması gereken adımlar var.” ifadelerini kullandı.

  Fidan, Putin’e “Ukrayna konusundaki mümkün olan her türlü arabuluculuk faaliyetlerini devam ettirmede biz de kararlıyız. Suriye konusunda iki lider olarak ortaya koyduğunuz istikrar politikasını devam ettirme konusunda biz de elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

  Putin’den Türkiye’ye Destek ve Olumlu İfadeler

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin BRICS’in çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Elbette tüm gelişmeler, dostum Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ve doğrudan desteğiyle gerçekleşiyor.” dedi.

  Putin ayrıca, Türkiye’nin krizlerin çözümüne katkıda bulunma kararlılığını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Ukrayna krizi ve Suriye konusunda Türkiye’nin önemli rol oynadığını ifade etti.

  Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminde yaşanan düşüşü fiyat düzeltmelerine bağlayarak, bu durumu telafi etmeyi umduklarını söyledi.

  Putin ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’deki durumla ilgili inisiyatiflerini desteklediklerini ve Türkiye’nin bu yöndeki tüm girişimlerini dikkatle değerlendirdiklerini belirtti.

  “Suriye krizinin çözümünde önemli rol oynadık” diyen Putin, Türkiye ile Rusya’nın Astana formatı ve terörle mücadele konularında işbirliği yaptığını ve bu konuda olumlu gelişmelerin yaşandığını vurguladı. Putin, Erdoğan’ın Astana’da gerçekleşecek uluslararası etkinlikte bir araya gelme dileğini iletti.