Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’de Sermaye Piyasalarına Artan İlgi

  Türkiye’de sermaye piyasalarına artan ilgi, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu içerikte, Türkiye’deki sermaye piyasalarının gelişimi ve yatırım fırsatları ele alınıyor.

  Türkiye'de sermaye piyasalarına artan

  Birol BOZKURT Bu bölgelerde finansal okuryazarlık seviyesinin hızla arttığına dikkat çeken Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, “Çok eski medeniyetlere ve verimli topraklara ev sahipliği yapan bu bölgelerdeki yatırımcı sayısındaki artış dikkat çekici” dedi. Türkiye’de sermaye piyasalarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Her yaştan ve eğitim seviyesinden insanın özellikle pandemiden sonra yoğun ilgi gösterdiği Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 9 milyona yaklaşmış durumda.

  Yatırımcı Sayısındaki Artış ve Bölgelere Göre Dağılım

  Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs’taki rekor seviyesinin ardından 46 bin 127 kişi azalarak 8 milyon 578 bin 116’ya geriledi. Yatırımcı sayısındaki artışta borsanın pozitif performansı etkili olurken yeni halka arzlar da yatırımcı girişini hızlandırıyor. MKK verilerine göre nisan ayı itibarıyla Türkiye genelinde geçen seneye göre yatırımcı sayısında yüzde 100 üzerinde büyüme sağlayan iller Doğu/Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Van illeri oldu.

  Genç Yatırımcı Profili ve Dijitalleşmenin Etkisi

  2010 yılında yatırımcı sayısı 1 milyon eşiğini geçtikten sonra 2020 yılına kadar yatay seyir izlemişti. Ancak pandemi ile birlikte sermaye piyasalarına olan ilginin artmasıyla yatırımcı sayısı hızla artarak 8,6 milyona kadar yükseldi. Nisan ayı verilerine göre nüfusuna oranla en yüksek yatırımcı sayısına sahip il yüzde 17 ile Karabük olurken, genç yatırımcı sayısında yüzde 128 artış yaşandı. Dijitalleşmenin etkisiyle bilgi akışı arttı ve yatırımcılar piyasalara daha hızlı erişim sağladı.

  Kaynak: Veriler Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy’un açıklamalarına dayanmaktadır.