Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türkiye’de Kredi Kartı ve Banka Kartı Kullanımında Büyük Artış

  Türkiye’de kredi kartı ve banka kartı kullanımı hızla artıyor. Güncel veriler, trendler ve tüketici davranışlarındaki değişiklikler bu büyümenin arkasındaki nedenleri açıklıyor.

  Türkiye'de kredi kartı ve

  Şubat Ayı Kart Kullanım Verileri Açıklandı

  BKM tarafından yapılan son açıklamaya göre, Türkiye’de kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart kullanımında büyük bir artış gözlemlendi. Şubat ayı itibarıyla, kredi kartı sayısı 120,4 milyon, banka kartı sayısı 191,2 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 91,8 milyon olarak kaydedildi. Bu rakamlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla yüzde 18, yüzde 11 ve yüzde 23’lük bir artışa işaret ediyor. Toplamda, kart sayısı yüzde 15 artarak 403,4 milyona ulaştı.

  Ödeme Tutarları ve Sayılarındaki Büyük Artış

  Şubat ayında, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar aracılığıyla yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 152 artışla 1,01 trilyon lira oldu. Bu ödemelerin büyük bir kısmı, 843,1 milyar lira ile kredi kartlarından geldi. Banka kartları ve ön ödemeli kartlar ise sırasıyla 150,3 milyar lira ve 19 milyar lira ile katkıda bulundu. Ödeme sayısı da yüzde 38 artarak 1,36 milyar oldu. Bu ödemelerin içinde kredi kartları 763,3 milyon adet ile başı çekti.

  İnternet Üzerinden Kartlı Ödemelerin Artışı

  İnternet üzerinden gerçekleştirilen kartlı ödemelerin tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 177 artarak 294 milyar liraya yaklaştı. Bu ödemelerin toplam ödemeler içindeki payı yüzde 26’yı buldu. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin sayısı da yüzde 39 artışla 203 milyona ulaştı. Özellikle temassız ödemelerdeki büyüme dikkat çekici. Temassız ödemelerin sayısı yüzde 62 artışla 856,9 milyon olurken, bu ödemelerin toplam tutarı yüzde 188 yükselerek 290,6 milyar liraya ulaştı. Şubat ayında, mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ünün temassız gerçekleştiği gözlemlendi.