Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türk Lirası Reel Döviz Kuru Endeksi Haziran Ayında Arttı

  Türk Lirası Reel Döviz Kuru Endeksi Haziran ayında artış gösterdi. Döviz kurlarındaki değişimleri ve ekonomik durumu analiz eden içerik.

  Türk Lirası Reel Döviz

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, Haziran ayında Türk lirası reel döviz kuru endeksi %0,6 artış kaydetti. Reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında 61,90 puan olarak hesaplandı. Mayıs ayına göre bir artış yaşandı ve TÜFE bazlı reel döviz kuru endeksi 61,54 puana revize edildi.

  Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi ise Haziran ayında %0,4 artarak 94,30 puanı gördü. Bir önceki ayın endeksi 93,92 puana revize edildi. Gelişmekte olan ülkeler bazlı reel efektif endeksi 49,91 puana, gelişmiş ülkeler bazlı reel efektif endeksi ise 71,48 puana yükseldi.

  Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre Türk lirasının ağırlıklı ortalama değerini ifade eder. Reel efektif kurun artması, Türk lirasının değer kazandığını ve Türk malının yabancı mal cinsinden fiyatının arttığını gösterir.

  Foreks Haber Merkezi