Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Türk Bankaları Swap Limitlerini Artırmak Üzerinde Çalışıyor

  Türk bankaları, swap limitlerini artırmak için çaba harcıyor. Finans sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip edin. Detaylar için tıklayın!

  Türk bankaları, swap limitlerini

  Türk bankalarının yabancılarla swap (döviz-TL takası) limitlerini artırmak üzere çalışma yapılıyor. 2018’deki kur krizi sırasında alınan önlemlerin bir parçası olarak ortaya çıkan bu durum, değişen koşullara uyum sağlamak için revize ediliyor. Bloomberg’in haberine göre, Türk yetkililer, Türk bankaların yurt dışı bankalarla yaptığı swap işlemlerindeki kısıtlamaları hafifletmek üzere çalışma yürütüyor.

  Swap Limitlerinin Gevşetilmesi Planlanıyor

  Swap limitlerinin ne kadar ve ne zaman gevşetileceğinin henüz belli olmadığı, adımların kademeli olarak atılmasının muhtemel olduğu aktarılan haberde, öncelikli olarak daha uzun vadeli işlemlerle ilgili limitlerin gevşetilmesinin planlandığı belirtiliyor. Böylelikle kısa vadede ortaya çıkabilecek istenmeyen oynaklık etkisinden sakınılmak isteniyor.

  Yabancıların Swap Limitleri Konusundaki Talepleri

  Yabancılar, Türk bankalarının swap piyasasındaki kısıtlamaların, kur riskine karşı korunmayı zorlaştırdığını ve Türk varlıklara yatırım yapmalarının önünde engel oluşturduğunu iddia ediyor. Swap limitlerinin açılması, Türk bankalarının yurt dışında swap yoluyla ucuz TL’ye erişmesini sağlayabilir ve yabancıların risklerini yönetmelerine yardımcı olabilir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Faiz ve Ekonomi Politikaları

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz ve ekonomi politikaları konusundaki değişimler dikkat çekiyor. Erdoğan’ın yüksek faizle sıcak para çekme politikasından vazgeçmesi ve ekonomi yönetiminde değişiklik yapması, ekonomideki gelişmeleri etkileyebilir ve swap işlemlerine olan talebi artırabilir.