Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Trinidad ve Tobago, Filistin’i Resmen Tanıdı

  Trinidad ve Tobago, Filistin’i resmen tanıyan ülkeler arasına katıldı. Karar, Filistin halkının uluslararası alanda daha fazla tanınmasını sağlayacak nitelikte.

  Trinidad ve Tobago, Filistin'i

  Trinidad ve Tobago, Filistin’i devlet olarak resmen tanıma kararı aldı. Karayip ülkesi, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı açıklamada, bu kararın uluslararası alanda Filistin devletine destek veren bir adım olduğunu vurguladı. Açıklamada, “Filistin’in tanınması ahlaki ve adaletlidir, Trinidad ve Tobago’nun Filistin halkının meşru isteklerini tanıdığını ve desteklediğini göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

  Diğer Ülkelerden Tanıma Kararları

  Trinidad ve Tobago’nun ardından Jamaika ve Barbados da Filistin devletini resmen tanıdıklarını duyurmuşlardı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in açıklamasına göre, birçok AB ülkesi de Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımaya hazırlanıyor.

  Geçtiğimiz ay ABD ise BM’de Filistin’in tam üyelik hakkını açacak olan karar tasarısını veto etmişti. ABD, Filistin ve İsrail arasındaki müzakereler yoluyla devlet olunması gerektiğini belirterek bu kararı alması eleştirilmişti.