Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Tezmaksan’ın Sivas Fabrikası Endüstri 4.0’a Uyumlu Üretime Başladı

  Tezmaksan’ın Sivas fabrikası, Endüstri 4.0’a uyumlu üretime başladı. Yenilikçi teknolojilerle donatılan fabrika, sektörde öncü bir konuma sahip. Detaylar haberimizde!

  Tezmaksan'ın Sivas fabrikası, Endüstri

  Güntan MAVİGÖZLÜ – Sivas

  Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstri 4.0’a uyumlu, karanlık fabrika konseptine uygun şekilde tasarlanan Tezmaksan’ın Hacı Mustafa Aydoğdu Üretim Merkezi, altı aylık deneme sürecinin ardından resmen üretime başladı. Tesiste, yüzde 80 otomasyon sistemiyle robotlar tarafından tek vardiya düzeninde yılda 300 adet CubeBOX üretimi gerçekleşecek. Standart işlerin endüstriyel robotlar ile lojistik malzeme akışının ise yine otonom mobil robotlarla (AVR) yapılacağı tesiste ilk aşamada üçü beyaz yaka olmak üzere toplamda 16 istihdam sağlandı. Doğaya dost bir mimariyle inşa edilen tesis, Avrupa Yeşil Mutabakata ve çevresel sürdürülebilirlik prensiplerine uygun projelendirilirken, Sivas için hem öncü olacak hem de fırsatlar yaratacak.

  Fabrikanın Açılışı ve Üretim Süreci

  Tezmaksan Grup CEO’su Hakan Aydoğdu, tesisin açılış töreni sonrasında değerlendirmelerde bulunarak, talaşlı imalat sanayinin Türkiye’de öncü şirketlerinden biri olduklarını ifade etti. Alanlarında Avrupa’da ikinci, dünyada ise beşinci sırada olduklarına dikkat çeken Aydoğdu, teknoloji, otomasyon ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek sürekli yenilikler üretme peşinde koştuklarını söyledi.

  İş Birlikleri ve Pazar Stratejisi

  Aydoğdu, “Fabrikamızda şu ana kadar 15 milyon euro yatırım, 2.5 milyon euro da inşa bedeline ulaştık. 14 bin 450 metrekare alanda üretim yaparken, 20 bin metrekarelik alanın ise inşası devam ediyor. Sonraki yıllar için büyüme proje alanımız ise 19 bin 300 metrekare alandan oluşuyor. Yeni dönemde savunma ve uzay sanayisine yöneleceğiz. İnşaası devam eden tesisimizde bu alanda üretim yapabiliriz. Ayrıca büyüme kapsamında Çinli ve Güney Koreli firmalarla da iş birliği görüşmelerimiz var” şeklinde konuştu.

  Uluslararası Pazar ve İhracat Hedefleri

  Tezmaksan, yüksek teknolojili katma değerli ürünlere odaklandıklarını belirterek, 38 ülkede bayiliklerinin bulunduğunu ve yakın zamanda buna dört ülke daha ilave edeceklerini açıkladı. ABD pazarına odaklanan firma, 2030 yılına kadar en az 100 milyon dolarlık bir ihracat hedefi belirlediklerini ifade etti.

  Nitelikli Çalışanlar ve Eğitim Programları

  Tezmaksan, sektörde nitelikli çalışan sorununa yönelik olarak 10 yıl önce Tezmaksan Akademiyi kurduklarını ve bu sayede nitelikli eleman yetiştirdiklerini belirtti. Firmanın uluslararası pazarlardaki büyüme stratejisi kapsamında, nitelikli çalışanlarını yurt dışına da transfer etmeye başladığını ve bu sayede uluslararası alanda da etkin bir rol oynamayı hedeflediklerini vurguladı.